Atskats uz četriem gadiem ieteikumu mārketinga organizācijā BNI, kurā joprojām turpinu darboties un ieņemu personāla atlases nozares krēslu BNI Vivaldi grupā. 2015.gadā sākām ar trīsdesmit cilvēku grupu, šobrīd katra BNI agrā rīta dalībnieku skaits svārstās 50 – 70 robežās. Mēneša apgrozījums vidēji 110 000 EUR no darījumiem, kas radušies ieteikumu rezultātā.
Pirmais forums aktīvajām sievietēm, 18 runātājas, vairāk nekā 600 apmeklētājas klātienē un vēl vairāk tiešsaistē - tāds ir pieteikums un oficiālā statistika. Tiešām paliela burzma un dominējošs sieviešu dzimuma īpatsvars bija piektdien 18.maijā Splendid Palace Rīgā. Viss iekš rozā, violeta, lillā, balta un oranža. Daudz mākslīgo magnoliju un rožu ziedu pušķu.
Šodien kopā ar kolēģi darbojāmies vēl vienā kopstrādes telpā Rīgā, izmēģinot Hot Desk jeb nefiksētās darba vietas iespējas. Darbs noritēja kā parasti - pirmdienas sapulce, aktivitāšu plāns nedēļai, sarakste un sazvanīšanās ar potenciālajiem klientiem un kandidātiem, arī viena tikšanās klātienē. Vienīgā atšķirība, ka nebijām ierastajā VEF kvartāla birojā, bet gan visiem interesentiem brīvi pieejamā darba telpā. Nolēmu apkopot savu pieredzi par četrām no trīspadsmit Rīgā šobrīd pieejamām kopstrādes telpām.
Tieši trīs gadus atpakaļ 2015.gada 17.martā plkst. 6:45 viesnīcā Mercure Riga Centre notika Latvijā pirmā informatīvā tikšanās, kurā tika stāstīts par Business Network International organizāciju un tās darbības principiem.
Pēdējā laikā ir sanācis komunicēt ar pāris uzņēmumu biznesa vadītājiem Latvijā, kuri ir izstrādājuši un piedāvā gan fiziskajiem, gan juridiskajiem klientiem kriptovalūtas maiņas platformas. Tēma šobrīd ir top-ā. Attieksme pret to nav viennozīmīga – no klaja nolieguma līdz fanu līmenim. Taču pats galvenais, šobrīd ir daudz vairāk jautājumu un neskaidrību, nekā sapratnes. Nolēmu apkopot dažus vienkāršus skaidrojumus, kas, iespējams, Tev palīdzēs formulēt attieksmi pret šo nosacīti jauno maksāšanas līdzekli.
Oktobra beigās, pateicoties kādas BNI biedres ielūgumam, apmeklēju Denijas Džonsones trīs dienu semināru Rīgā “Pirmie soļi ceļā uz panākumiem”. Šķiet, lielākais ieguvums no tā, pagaidām, ir Denijas grāmata, kur praktiski ietverts materiāls no visām šīm trim dienām. Lasīju ar “gardu muti” un atmetot visus aizspriedumus. Nu, varu padalīties ar galvenajām atziņām.
Par darbu kopstrādes (coworking) telpā iepriekš bija vairāki stereotipi, piemēram, tur vienmēr ir burzma un nevar koncentrēties uz darāmo; tur nav droši atstāt mantas, jo ej nu zini, kādi cilvēki tur vazājas; tur nevar veikt konfidenciālus zvanus vai organizēt biznesa tikšanās u.tml.
Šodien arhitektūras un mediju centrā H2O6 norisinājās ceturtais atbildīgu ideju tirgus, taču pirmais, ko apmeklēju. Pasākums, kas nosacīti sadalīts divās daļās. Pirmā – oficiālas uzrunas, sveikšanas un prezentācijas, otrā – praktiskas un dzīvē pārbaudītas idejas no uzņēmumiem, kuri ieviesuši ko jaunu un noderīgu ne tikai savam uzņēmumam, bet sabiedrībai kopumā.
Ja būtu jāraksturo pāris vārdos, tad teiktu tā – profesionāli un kvalitatīvi noorganizēta konference par mūsdienās ļoti aktuālu, bet joprojām par maz aktualizētu tēmu. Daudzi un visur runā par līderību, vadību, digitālo vidi, pārdošanas un mārketinga meistarību, nu, beidzot kāds runā tieši par cilvēkresursiem un tiem jautājumiem, kas skar darba vides, formas un organizācijas izmaiņas tuvākajā nākotnē. Jo “pārmaiņas nekad nebūs tik lēnas, kā šobrīd”.
Trešo reizi Liepājas Lielajā Dzintarā tika rīkota radošo industriju konference Subject:Creativity. Formāts ierastais, bet jauni runātāji un jaunas atziņas. Pozitīvi tas, ka organizatori analizē iepriekšējā pasākuma veiksmes un identificē nepilnības, lai ar katru nākamo pasākumu piedāvātu arvien kvalitatīvāku saturu un formu.