Nākotnes izaicinājumu konference “Cilvēkfaktors” Cēsīs

Ja būtu jāraksturo pāris vārdos, tad teiktu tā – profesionāli un kvalitatīvi noorganizēta konference par mūsdienās ļoti aktuālu, bet joprojām par maz aktualizētu tēmu. Daudzi un visur runā par līderību, vadību, digitālo vidi, pārdošanas un mārketinga meistarību, nu, beidzot kāds runā tieši par cilvēkresursiem un tiem jautājumiem, kas skar darba vides, formas un organizācijas izmaiņas tuvākajā nākotnē. Jo “pārmaiņas nekad nebūs tik lēnas, kā šobrīd”.

Piektdien, 24.martā, Vidzemes koncertzālē Cēsīs pulcējās cilvēkresursu profesionāļi un citi interesenti, lai piedalītos personāla attīstības, motivēšanas un vadīšanas jautājumiem veltītajā konferencē “Cilvēkfaktors”. Kopumā 15 runātāji un plašs apskatāmo tēmu diapazons no darbinieku paaudzēm, elastīgas un attālinātas darba formas, citādas darba vides līdz nākotnes izaicinājumiem, citādam profesiju klasifikatoram un pavisam citādai vadītāja-līdera misijai uzņēmumā.

Kā vienmēr gribas izcelt tieši tos runātājus un tās atziņas, kas liek aizdomāties, paanalizēt un iespējams mainīt kaut ko savā uzņēmumā.

Haralds Burkovskis. Un tad komandā satiekas 5 paaudžu darbinieki…

Haralds atklāja konferenci ar prezentāciju, kurā iezīmēja straujo attīstības tempu, kādu piedzīvo pasaule, piesaucot Mūra likumu*. Šīs straujās izmaiņas nenoliedzami skar arī cilvēkresursu jomu. Gana ticama prognoze – nākamo 25 gadu laikā 47% šī brīža darbavietu vairs nepastāvēs. Lūk, daži piemēri no tā, kas jau šobrīd notiek pasaules lielākajos uzņēmumos. 2016.gadā Amazon strādā 45 000 robotu, bet McDonalds – 40 000 robotu.

Tāpat savas būtiskas izmaiņas sevī nes paaudžu maiņa un katrai no šīm paaudzēm raksturīgā attieksme pret darbu, sava vērtību un uzskatu paradigma. Ja agrāk un vēl šobrīd vairākumā darbavietu atlūgums tiek iesniegts uz papīra rakstveidā un tad tam seko viena mēneša noturēšanas periods, tad nākotnē visdrīzāk paziņojums par aiziešanu varētu izskatīties šādi un būtu nosūtīts, piemēram, WhatsApp vai citā tiešsaistes sarakstes rīkā:

Līdz ar to cilvēkresursu jomā gaidāmi sekojoši izaicinājumi:

  • rezultāts, nevis darba stundas;
  • attālināti un miksēti, nevis 9:00 – 17:00;
  • alga, bonusi, atvaļinājums?! Bet ko vēl Jūs piedāvājat?
  • pats sev priekšnieks, nevis kontrole un uzraudzība;
  • kā jūs mainītu pasauli, lai to padarītu labāku?

* Mūra likums ir novērojums, ka skaitļošanas aparatūras vēstures gaitā tranzistoru skaits integrālajās shēmās dubultojas aptuveni divu gadu laikā. Likums nosaukts Intel līdzdibinātāja Gordona Mūra vārdā, kurš aprakstīja šo tendenci savā 1965. gada publikācijā.

Vita Brakovska. Darbs pēc pieciem gadiem – vai tas būs tas pats, kas šodien

- Jaunām idejām vajag vecu telpu (biroji bijušajās ražotnes telpās, pārbūvētas garāžas u.tml.).

- Individualizēts iekārtojums, piemēram, krēslu vietā virvēs iekārti šūpuļi (domāt radoši, ielikt prātu šūpulī).

- Darba intervijās, motivācijas vēstulēs jautāt kandidātiem par pieļautajām kļūdām, jo tikai pieļaujot kļūdas cilvēks attīstās.

- Labie darbinieki laiž “pa kreisi” (dara ne tikai to, kas ir darba pienākumos, bet dara vēl ko citu, atrod netradicionālus risinājumus).

- Kad Tev pēdējo reizi bija kaut kas pirmo reizi?

Kristīne Mennika. Elastīga darba vide

Elastīgam darba laikam vajadzīgas trīs lietas – tehnoloģijas, prāta briedums un jāatceras, ka ne visi amati un pozīcijas piemērotas šādai darba formai.

Līdera sūtība ir kalpot, uzņemties atbildību un palīdzēt darbiniekiem augt. Vienīgais, ko var radīt – vidi.

Attiecību veidošanā pašapziņa iet kopā ar pazemību (nejaukt ar pazemošanos).

Vaira Vīķe-Freiberga. Darbs: pienākums, tikums vai aizraujoša spēle?

VVF audotoriju pārsteidza ar skanīgā balsī nodziedātām dažām darba tautasdziesmām, kuras raksturo latvieša darba tikumu, kas savukārt nāk kopā ar cilvēka godu.

- Rimts (latviešu tautasdziesmu ritms) palīdz darīt vienmuļu un smagu darbu.

- Tautasdziesmās izmantota pozitīvā rezultāta vizualizācija. (ļoti mūsdienīgi, jo arī tagad treniņos runā par vizualizācijas spēku rezultātu sasniegšanai)

Selena Harries. Google culture - How to foster innovation and collaboration internally

Viena no nedaudzajām angliski runājošajām lektorēm, Google UK darbiniece. Manuprāt, ļoti vērtīgas atziņas no pasaules panākumus guvuša uzņēmuma, arī cilvēkresursu piesaistes un motivēšanas jomā.

- Google tērē ļoti daudz laika rekrutēšanai. Gari atlases projekti. Viņa pati izgājusi desmit atlases kārtas līdz tika pieņemta uzņēmumā.

- Galvenais mērķis – atrast cilvēku, kurš iederas uzņēmuma klutūrā.

- Iesaista uzņēmuma darbiniekus atlases procesā.

Feedback is a gift.

- Darbiniekiem 20% darba laika ļauj tērēt tam, kas nav viņu tiešajos pienākumos. Var izgudrot ko jaunu, piedalīties labdarības projektos, mentorēt u.tml.

- Uzņēmumā attīstīta kļūdu kultūra. Ļauj kļūdīties un mācīties no kļūdām.

- Ieviesta Googler 2 Googler (G2G) programma, kas ļauj darbiniekiem nepārtraukti mācīties.

- Birojus iekārto kā mājas ar tai raksturīgajām telpām, priekšmetiem.

Daniels Pavļuts. Kāda ir īsta līderība

Daniels runāja par “neglīto” patiesību, ka pretēji kultivētajam uzskatām, līderi nav “balti un pūkaini”. Viņi kāpt uz varžacīm, ir neērti, vienmēr pārkāpj savas pilnvaras, manipulē ar citiem cilvēkiem, pēc būtības ir ļoti vientuļi cilvēki, jo bieži paliek vieni pret visiem.

Līderība ir spēja mobilizēt savus, indivīdu un grupu resursus, izejot ārpus pilnvaru robežām, lai pārvarētu neziņu un tiktu galā ar problēmām, kurām nav vienkāršu un acīmredzamu risinājumu.

Ieva Kalve. Pārmaiņas – take it easy

Harizmātiska runātāja ar interesantu teoriju par mainības tipiem. Taču divas “zelta” atziņas, kuras gribu izcelt ir šīs:

- Tev vienmēr ir izvēle būt mainības varā vai pašam kļūt par mainītāju.

- Latviešu strādīgums un allaž ierastā pārstrādāšanās (strādāšana pēc darba laika, brīvdienās) nav kompliments, ar kuru iet pa pasauli kā karogu, bet gan mentalitātes vājums. Esmu gatavs strādāt kā traks, nelieciet tikai man domāt!

Līga Peiseniece. Profesiju klasifikators 2025. gadā

Mainās ne tikai darba organizācija un vide, bet mainās – mirst un rodas profesijas. Un temps paliek arvien ātrāks. Tāpēc arī profesiju klasifikatoram jāmainās, jākļūst elastīgākam un jāreaģē ātrāk uz šīm pārmaiņām.

Līga iepazīstināja ar futorologa Tomasa Freija nākotnes profesijām – papildinātās realitātes dizaineris, privātuma konsultants, datu konsultants, globālo sistēmu dizaineris u.c. Uzdod sev jautājumu jaut tagad – vai robots var aizvietot Tevi Tavā patreizējā profesijā? Ja atbilde ir “drīzāk jā nekā nē”, tad laiks sev domāt jaunu profesiju.

Izdomā savu jauno profesiju, pirms Tava ir nomirusi!

Māris Resnis. Vienkārši, vienkāršāk, pavisam vienkārši

Viss ir vienkārši. Sākam ar to, ko zinām, noticam un izmantojam UZREIZ!

Cilvēki seko cilvēkiem. Komanda seko vadītājam. Ja vadītājs tic, tad arī darbinieki tic. Darbinieki kā mazi bērni – neklausās, ko tiem saka, bet seko piemēram, ko viņiem parāda.

Vadītājs ir visvientuļākā profesija. Komanda sapratīs tikai tikai līdz kādam noteiktam brīdim tikai. Iespējamais atbalsts – otrs vadītājs vai vadītāju grupa.

Jāsaka, latvieši ir viena neiecietīga un nepacietīga tauta. Kad konferences noslēgumā bija diskusija, trīs nozaru speciālisti-vadītāji diskutēja par cilvēkresursu jautājumiem, nākotnes tendencēm un kā tās šobrīd jau skar viņu uzņēmumus, plašā zāle bija jau gandrīz tukša. Drūzmēšanās notika nu jau pie dzērienu galdiņiem un sarunām, kas lielākoties noslēdzās bez “nākamā soļa”.

Narcises podiņos un saules stari caur palielajām koncertzāles loga rūtīm vēstīja nenoliedzami, ka pavasaris ir klāt. Uz neformālo sarunu telpas sienām interesanti un daudzu konferences dalībnieku apbrīnoti Dace Andersones vizuālie pieraksti - vizualizēti runātāju prezentāciju konspekti.

Pievienoju vēl dažus foto ar citiem runātājiem un uzrunājošākajiem prezentāciju slaidiem.

Dalies:
Novērtē: 3 (5)

komentāri

fmx

Izklausās ļoti labs pasākums. Cerams, ka notiks vēl kādu reizi.



Ko lasa citi?