Radošo industriju konference Subject:Creativity 2017
Trešo reizi Liepājas Lielajā Dzintarā tika rīkota radošo industriju konference Subject:Creativity. Formāts ierastais, bet jauni runātāji un jaunas atziņas. Pozitīvi tas, ka organizatori analizē iepriekšējā pasākuma veiksmes un identificē nepilnības, lai ar katru nākamo pasākumu piedāvātu arvien kvalitatīvāku saturu un formu.
Klausītāji, ieskaitot mani, bija gandarīti, ka šogad nebija neviena “pārdošanas piča”, bet visi runātāji gana harizmātiski un iepazīšanas vērti. Katrs ar savu ievērojamu dzīves pieredzi, radošu pieeju projektu realizācijai, neatlaidību, spēju paskatīties uz situāciju no vairākiem skatpunktiem vienlaicīgi, savu sāpi, prieku, sajūsmu un formulētu vēstījumu, kuru grib nodot auditorijai. Skaistums bija arī dažādībā – vienu runātāju pienesums izpaudās saturiskā vērtībā, citu atkal pasniegšanas formas ziņā.
Kopumā konferencē bija divdesmit runātāju. Minēšu tos, kuri atstāja paliekošas emocionālas vai saturiskas pēdas. Tāpat turpmāk daži citāti un atziņas, saklausītais un sajustais.
Komponists Ēriks Ešenvalds un viņa ziemeļblāzma
Multimediālā simfonija “Ziemeļu gaisma”, kas tapusi pēc ekspedīcijas uz Skandināviju, Islandi, Grenlandi un Aļasku, paša acīm izbaudot, izjūtot zaļgani lāsojošo mūsu Zemes atmosfēras optisko fenomenu ziemeļblāzmu. Tā skaņa, asociācija, kas nākusi prātā – kad viegli ar pašiem pirkstu galiem pieskaras un virzās apļveida kustībām pa smalka stikla glāzes maliņu. Savdabīga, pat kosmiska skaņa.
Vakar, 17.februārī, klausītāju ausis, izpildot Ē.Ešenvalda radīto simfoniju, priecēja Liepājas Simfoniskais orķestris.
Es biju kā nokaunējies bērns pretī viņai, tai – ziemeļblāzmai. (Ēriks Ešenvalds)
Žurnālists Sandijs Semjonovs par kara fotogrāfiju
Karā dzīve ir kā uz naža asmens. Viss īsts. Sāpes, ciešanas, zaudējumi, dzīvības vērtības apziņa. Kaut cilvēka dzīvība karā nav vērtē. Sīrija, Irāka, Čečenija, Somālija ... Āfrikā žurnālistu, fotogrāfu pavada divdesmit apsardzes cilvēku grupa. Jo balto nolaupīšana pret izpirkumu te ir ienesīgs un iekārojams bizness.
Atgriežoties mājās, sajūta, ka mēs te čīkstam un raudam par niekiem. (Sandijs Semjonovs)
Runātājs demonstrēja vairākas kara fotogrāfijas, kas novērtētas dažādos laikos kā labākās World Press Photo. Mani īpaši uzrunāja šī Malcolm Browne fotogrāfija – budistu mūks, kas 1963.gada 11.jūnijā pašsadedzinājās uz Saigonas ielas, protestējot pret Dienvidu Vjetnamas valdības budistu vajāšanām. Mūks sēž uz ielas, liesmas apņēmušas ķermeni, sejā miers, apņēmība un ticība tam, ko viņš dara. Fascinējoši, lieliski notverts mirklis, viena melnbalta fotogrāfija, kas lielai daļai pasaules sabiedrības pateica daudz ko.
Reklāmists Kristaps Siliņš par neskaisto patiesību
Interesants piemērs ar Hillary Clinton un Donald Trump. Hilarija ir līdere, kura skatās sevī iekšā un kā līderei viņai daudz ir iekšā, ko nokomunicēt, taču tauta izvēlas Trampu, jo viņš ieklausās, uzklausa cilvēku sāpi.
Cilvēkiem grūti nosaukt tās lietas, kas patīk, pozitīvas, nes prieku, savukārt gandrīz katram prātā gatavs saraksts ar to, kas nepatīk, ko nevēlas, kas sāpina vai skumdina. Mums vajadzīga Hilarijas galva un Trampa ausis.
Reklāma ir risinājums:
- atbildēt uz cilvēku sāpēm;
- runāt par cilvēku dzīves problēmām;
- neslēpt neglītas lietas;
- atzīt arī pašam savas vājības.
Māra Gaiļa dzīves pamatprincipi
1. Mainīt nodarbošanos katrus 5-6 gadus
2. Darīt tikai to, kas pašam ir interesanti
3. Savai komandai izvēlēties cilvēkus, kas ir gudrāki un spējīgāki par pašu
4. Sevišķi svarīgi tas ir attiecībā uz dzīvesbiedru
5. Uzstādīt augstus mērķus
6. Nekad nepārpūlēties
7. Pieņemt neveiksmes filozofiskā mierā, tomēr pacensties, lai veicas
8. Nekad īpaši neuztraukties par naudu vai tās trūkumu
9. Uzturēt fizisko un garīgo formu
10. Izvairīties no garlaicīgiem un nepatīkamiem cilvēkiem
11. Neļaut padarīt sevi par muļķi
12. Būt iecietīgam pret cilvēku vājībām
Gundegas Skudriņas PSP formula
Saturs ir vērtīgs, bet jāpadomā arī par formu. Pasākuma organizācijā labākā sinerģija: saturs + interesants piedzīvojums + inovācija + forma. Tiešām apbrīnoja viņas prasmi neierobežot savu radošo garu un būt tā izpausmēs brīvai, patiesi brīvai.
Gundegai ir arī lieliska motivācijas formula, kas ietērpta abreviatūrā.
PSP - pacel savu pēcpusi! (Gundega Skudriņa)
Dizaineri Ingūna un Holgers Elers par nepieciešamo egoismu
Dizaina radīšana ir egoistiski individuāls process. Jomas, kur abi jūtas egoistiski komfortabli:
- skaidras tīras formas;
- daudzo jautājumu uzdošana;
- nestrādāšana ar cilvēkiem, kuri nešaubās;
- “droša” ceļa neiešana.
Šaubies pārliecināti! (Ingūna un Holgers Elers)
Vēl ļoti patika Džemmas Skulmes video uzstāšanās; zinātnieka, fiziķa Mārča Auziņa atziņas par vienlaicīgajiem, bet dažādajiem skatu punktiem uz situāciju vai lietu, lai to tiešām redzētu kopskatā; Agnese Kleinas stāstījums par grāmatžurnāla Benji Knewman konceptu; kinorežisora Andra Gaujas atziņas par šķēršļiem kā ceļu. Skaidras un saprotamas Aijas Tūnas, Andreja Žagara, Niklāva Paegles uzstāšanās. Tāpat arī viesu no Igaunijas (AHHAA centra) un Lietuvas uzstāšanās. Paldies diriģentam Intam Teterovskim par Lielā Dzintara zāles auditorijas kopkora noorganizēšanu, dziedot dziesmu “Pūt, vējiņi!”. Tas aizkustināja neviena vien kādreizējā vai esošā kora dziedātāja sirsniņu un patriotisma jūtas.
Šķērslis ir ceļš. (Dzena koans)
Mārtiņš Sirmais – populārais latviešu pavārs – bija savā ampluā, kā vienmēr. Spēcīgu feedback-u no klausītājiem ieguva skeitbordists Madars Apse – es teiktu, forma vienkārši super, satura nekāda. Prāts un visas citas maņas atteicās uztvert rakstnieces Gundegas Repšes publisko literāro lasījumu no cītīgi aprakstītām papīra lapām. Atzīšos, pirmo reizi visas konferences laikā roka tvēra pēc viedtālruņa, lai pārskatītu svaigākos darba e-pastus un ierakstus sociālajos tīklos, kā arī “iepostotu” pati. Tāpat man nenolasījās talantīgā stāstnieka vai muldētāja Paula Timrota vēstījums par anarhiju. Mums tiem, kuri neapmierināti ar valdības darbu vai lēmumiem, būtu jāiet juvelieru veikalus laupīt, lai uztaisītu revolūciju, vai kā?
Noslēgumā konferences dalībnieki tika iesaistīti tīklošanas spēlē, kuru organizēja BNI biedri. Spēles būtība vienkārša – izmantot simbolus ar tēmu kā icebreakers, lai uzsāktu sarunu ar svešinieku, atrastu kopējos saskares punktus un apmainītos ar kontaktiem, ja ir vēlme kādreiz komunicēt atkārtoti. Kā tas kopumā izdevies, jāgaida atsauksmes no tīklošanas dalībniekiem.
Priecājos, ka bija iespēja iepazīties ar jauniem cilvēkiem no dažādām nozarēm – mārketinga, tērpu un rotu dizaina, režijas, pasākumu organizatoriem, pakalpojumu un produktu tirgotājiem, mediju un sabiedrisko attiecību pārstāvjiem. Tas noteikti ir papildus ieguvums no konferences, kas pagājušogad Subject:Creativity bija iztrūcis.
Taču bija arī saruna, kas mani patiesi izbrīnīja, jo sarunbiedrs apgalvoja, ka tīklošanas pasākumā meklē iespēju labi pavadīt laiku paziņu kompānijās, aprunāties par labi zināmām tēmām un savas nozares aktualitātēm. Kādu laiku, regulāri apmeklējot tīklošanas pasākumus, doto tikšanos skaistumu vienmēr esmu saskatījusi iespējā runāt ar nozaru pārstāvjiem, kuras man sākotnēji ir svešas, un satikt cilvēkus, kurus citādi nekad nebūtu satikusi.
Visādi citādi ir gandarījums par konferences apmeklējumu un labo organizatoru darbu, kuri, izskatās, dara no sirds. Uz tikšanos nākamgad!
komentāri