3D desktop MS Windows videi
To, cik lielā mērā 3D desktop kļūs populārs noteiks vairāki faktori, būtiskākais no kuriem cik ērti būs ar šādu virsmu darboties. Pēc pirmās pieredzes nesaskatīju īpašu atšķirību starp programmas izvietošanu uz citas darba virsmas vai tās minimizēšanu. Jo tīri cilvēciski rodas vēlme paskatīties monitoram no malas un palūkoties, kas notiek uz blakus darba virsmas.
Linux
Visu laiku Linux lielākais trumpis bija fakts, ka grafiskā vide bija gan nodalīta no sistēmas, gan sadalīta divos līmeņos X logu sistēma (x window system) un grafiskā vide. X logu sistēma pazīstama arī kā xorg, kas nodrošina saikni starp datora resursiem un grafisko vidi. Pats xorg nenodrošina grafisko videi (xterm?).
Grafiskā vide ir tas ko lietotājs redz un izmanto. Pazīstamākie ir Gnome, KDE. Grafiskās vides izstrādātāji attiecīgi var vairāk koncentrēties uz grafiskām lietām un efektiem. Šāds sadalījums ļāva izveidot grafiskās vides gan bagātākus ar efektiem, gan ne tik resursu rijīgus, gan veidot pilnīgi atšķirīgu pieeju, piemēram, izveidojot 3D darba virsmu jeb kubu.
Sākot ar KDE 4 versiju (pašreiz jau pieejama versija 4.4), 3D darba virsma jeb kuba efekts nāk komplektā. Attiecīgi ja sistēmas resursu pietiek (tam vajadzīgs OpenGL), tad šādu efektu var aktivizēt sistēmas iestatījumos un pārslēgties izmantojot Ctrl+F11.
Windows
Windows neko no iepriekš izklāstītā nepiedāvā, lai arī zināmas pārmaiņas ieviesa MS Windows Vista ieviešot alternatīvo Alt-Tab izkārtojumu (aktivizējas ar Win+Tab).
Lai vai kā tas ir tikai efekts un nekādu būtisku priekšrocību darbā nedod. Gudrie vīriņi gājuši tālāk un izveidojuši 3D Darba virsmu (3D Desktop), kas instalējama kā atsevišķa programma.
Apskatīšu 3 šādas programmas:
- DeskSpace (14 dienu trial vai 24.95$) [1]
- CubeDesktop (120min trial vai 19,95 Euro) [2]
- Shock 4Way 3D (free!) [3]
Testa videi izmantots Oracle VM VirtualBox un Windows XP SP3. Visādam gadījumam uzinstalēts svaigākais directX.
DeskSpace
Ļoti vienkārša instalācija, pēc kuras nav nepieciešama sistēma atsāknēšana (restarts). Windows XP gadījumā Sistēmas rīku joslā (kā latviski systray?) atrodamas 6 ikoniņas. Starp darba virsmām var pārslēgties vai nu klikšķinot uz šīm ikoniņām, vai aktivizējot darba virsmas kuba skatu, un to var izdarīt ar peli. Ir arī īsinājumtaustiņi, ko pēc vajadzības var arī pārkonfigurēt.
CubeDesktop
Pēc skata un funkciju klāsta nedaudz advancētāka 3D desktop programma. Tiesa gan uz emulētā Windows XP smukā animācija izpalika (rādījās balti kvadrāti). Toties, izņemot Cube efektu vēl ir arī Flip, Cilinder un Carousel. Ārkārtīgi īss trial laiks – tikai 120minūtes.
No pirmā skata ārkārtīgi necila programmiņa, lai arī funkcionālā ziņā piedāvā 4 darba virsmas, kuras var pārslēgt gan ar peli, gan taustiņu kombināciju. Tiek piedāvāti arī citi darba virsmu vadības efekti. Dažos rakstu avotos minēts, ka programma veidota balstoties uz kādu citu, funkcionālā ziņā līdzīgu 3D desktop programmu – yodm-3d [4].
Būtiskā priekšrocība – programmu var lietot par brīvu.
3D Desktop un skārienjūtīgais ekrāns.
To, cik lielā mērā 3D desktop kļūs populārs noteiks vairāki faktori, būtiskākais no kuriem cik ērti būs ar šādu virsmu darboties. Pēc pirmās pieredzes nesaskatīju īpašu atšķirību starp programmas izvietošanu uz citas darba virsmas vai tās minimizēšanu. Vairākas darba virsmas nav nekas jauns un piemēram Linux KDE grafiskai videi 4 virtuālās darba virsmas bija pieejamas jau labu laiku atpakaļ, protams, ne tik eleganti pārslēdzamas.
Acīmredzot 3D desktop ideālais izpildījums būtu gan skārienjūtīgā ekrāna izmantošana, gan arī 3D ekrāna kā tāda. Jo tīri cilvēciski rodas vēlme paskatīties monitoram no malas un palūkoties, kas notiek uz blakus darba virsmas.
Varbūt šāds?
[1] http://www.otakusoftware.com/
[2] http://www.thinkinbytes.com/en/home/index.php
Tas pēdējais video MicrosoftSurface labais! Izskatās gana parocīgs un iespaidīgs informācijas apmaiņai. It īpaši servisu sfērā, kaut ko pasūtot, rezervējot, pērkot tīmkelī. Jautājums tik, cik ātri tās no virsmas ievilktās bildītes un mapītes viedtālrunī kopēsies...