Stīvs Džobss
Mans biznesa modelis ir The Beatles – viņi bija četri džeki, kuri respektēja katra dalībnieka negatīvās puses; viņi balansēja viens otru. Viņu kopējais sasniegums bija lielāks nekā vienkārši visu detaļu summa. Lieliskākais biznesā ir tas,ka to neveido viena persona, to paveic komanda.
Stīvs Džobss (Steve Jobs) dzimis San Francisko. Viņu adoptēja kāda Armēņu ģimene – Pauls un Klāra Džobs. Stīva bioloģiskie vecāki ir no Sīrijas, kuri ieceļoja ASV un laika gaitā kļuva par visnotaļ cienījamiem cilvēkiem. Stīvam līdztekus audžumāsai Patti bija arī bioloģiskā māsa Mona Simpson.
Džobss apmekēja vietējo skolu Cupertiono, Kalifornijā. Bieži pēc skolas apmeklēja Hewlett-Packard organizētās lekcijas, kas notika Palo Alto, kur vēlāk arī strādājis vasarās. Pēc skolas beigšanas 1972 gadā Džobss iestājas Reed koledžā Oregonas štatā, kuru pēc pirmā semestra pameta, lai arī turpināja klausīties dažas lekcijas, kā piemēram kaligrāfijas. Uzturējās drauga istabā un, nododot pudeles, gādāja par iztikas līdzekļiem, kā arī nedēļas nogalē devās uz 11 jūdzes attālo krišnaītu ēstuvi, lai kārtīgi paēstu. Kā vēlāk atzina: “Ja nebūtu palicis uz kaligrāfijas kursiem koledžā, Mac pasaule nebūtu piedzīvojusi tādu fontu dažādību”.
1974. gada rudenī Džobss atgriezās Kalifornijā un kopā ar Vozņaku (kuru satika HP lekcijās) sāka apmeklēt datormīļu klubu. Iekārtojās darbā uzņēmumā Atari, kurš tanī laikā izstrādāja datorspēles ar mērķi savāk līdzekļus, lai dotos svētceļojumā uz Indiju.
Savu mērķi – ceļojumu uz Indiju garīgās apgaismības meklējumos Stīvs realizēja kopā ar kādu Reed kolodžas draugu, kurš vēlāk arī kļuva par pirmo Apple darbinieku. Ceļojuma laikā Džobss eksperimentēja ar psihodēliskām vielām, ko vēlāk nodēvējis par LSD pieredzi un atzina, ka tā bija vien no divām vai trijām svarīgākām lietām, ko viņš savas dzīves laikā ir veicis. Pēc viņa domām, cilvēki, kuri neuztver viņa kontrkulturālās saknes, nespēj pilnā mērā izprast viņa domu gaitu.
1991. gada 18 martā Džobss apprecējās ar Laureni Powelu. Viņu kopdzīves laikā piedzima dēls un divas meitas. Džobsam ir arī meita no iepriekšējām attiecībām ar Lisu Brenanu. Starp citu, Stīvs bija The Beatles fans un kādā intervijā uz jautājumu par viņa biznesa modeli atzina:
“Mans biznesa modelis ir The Beatles – viņi bija četri džeki, kuri respektēja katra dalībnieka negatīvās puses; viņi balansēja viens otru. Viņu kopējais sasniegums bija lielāks nekā vienkārši visu detaļu summa. Lieliskākais biznesā ir tas, ka to neveido viena persona, to paveic komanda”.
Apple
1976. gadā Stīvs Džobss izveidot Apple uzņēmumu, ar ko arī sākās Apple attīstība, piesaistot gan zināmus mārketinga cilvēkus, gan stingri pieturoties pie mazliet dīvainas filozofijas. Vadības stilā Stīvs bija agresīvs un prasīgs. Kā raksta Fortune izdevums – Džobsu var uzskatīt par vienu no vadošiem egomanjakiem Silīcija ielejā. Komentārus par viņa temperamentu var lasīt Maikala Morica grāmatā “Mazā karaļvalsts”, kurš bija viens no nedaudziem autorizētiem Džobs biogrāfistiem.
Džobss ir minēts kā autors vai līdzautors 338 ASV izdotiem patentiem, kas sevī iekļauj plašu tehnoloģiju spektru sākto no reāliem datoriem un pārnesājāmām ierīcēm līdz lietotāja saskarnēm (ieskaitot skārienjutīgos), skaļruņiem, klaviatūrām, barošanas adapteriem, kāpnēm, aizdarēm, siksnām utt.
The pirates of Silicion Valley
Interesanta filma uzņemta 1999. gadā [1] Silīcijas ielejas pirāti. Filmā nedaudz naivā manierē parādīta Microsoft un Apple attīstība, kad vēl abas personības - Stīvs Džobss un Bils Geits vēl bija savu megakompāniju pirmsākumos. Parādīta arī abu personību savstarpējās attiecības, laikam ritot, manuprāt viens no otra daudz ko ieguva.
Izmantotie avoti:
[1] http://www.imdb.com/title/tt0168122/
--bfc9c853b042be85ad367c74ad10f2c7--
komentāri