Teksta redaktori darbam ar PHP/JS/CSS

Darbam ar PHP, JavaScript un CSS derēs jebkurš teksta redaktors, kurš spēj saglabāt tekstu bez formatējuma. Pēc būtības PHP ir skriptu valoda, kas nozīmē, ka lai no koda iegūtu rezultātu nepieciešams kodu interpretēt. Tas ir gan labi, gan slikti. Rakstā apskatīti daži teksta redaktori, kuru darbu ar PHP/CSS/JS padarīs ērtāku.

Katrai valodai lielākoties ir sava izstrādes vide, jeb IDE, kura nodrošina koda rakstīšanu un labošanu, kompilatoru (vai interpretatoru), izejas failu savākšanas automatizācijas rīkus un protams atkļūdošanas rīkus. IDE parasti ir rīku klāsts.

Darbam ar PHP, JavaScript un CSS derēs jebkurš teksta redaktors, kurš spēj saglabāt tekstu bez formatējuma. Pēc būtības PHP ir skriptu valoda, kas nozīmē, ka lai no koda iegūtu rezultātu nepieciešams kodu interpretēt. Tas ir gan labi, gan slikti. Labi tādā ziņā, ka nav nepieciešams iziet kompilēšanas procedūras, savukārt slikti, jo interpretācijas gaitā samazinās izpildes ātrums. Mainās arī veids kā notiek atkļūdošana. Respektīvi nav nepieciešami ārējie atkļūdošanas rīki. Tas pats attiecas uz JavaScript un CSS.

Kas ir Teksta redaktors kādai valodai?

Vispārējs teksta redaktors (piemēram Notepad) apveltīts ne tikai ar teksta ievadīšanas un rediģēšanas funkcionalitāti, bet arī meklēšanas, aizvietošanas, kodējuma maiņas, utt. Specializētie teksta redaktori (parasti paredzēti vairākām programmēšanas valodām) nodrošina:

  • sintakses grafisko izcelšanu (syntax hightlighting),
  • teksta aizstāšanu izmantojot regex funkcijas
  • teksta fragmenta aizstāšanu visā projektā;
  • starpliknes (clipboard) vēsturi;
  • rindiņu (un kolonnu) numerāciju;
  • teksta fragmentu sakļaušanu (folding)
  • sintakses pārbaudi un koda priekšāteikšanu (code completion).
  • Faila atvēršanu un saglabāšanu nepastarpināt caur ftp;
  • Svn un citu versiju konktroles rīku izmantošanu;

Kā pirmo vēlējos apskatīt universālo platformu dažādām programmēšanas valodām - Eclipse. Eclipse gan ir IDE,  kuru izmantojot spraudņus var pielāgot darbam ar ļoti dažādām valodām, t.s. PHP, CSS un JavaScript. Neskatoties uz plašām tā iespējām ikdienas darbā to vairāk izmantoju kā teksta redaktoru.

Eclipse

Eclipse ir veidota uz java bāzes. Sastāv no daudziem, jo daudziem maziem failiņiem, toties nav nepieciešams instalēt. Trūkstošo funkcionalitāti papildinām izmantojot spraudņus. Eclipse pārstāv liela programmētāju kopiena un lielākā daļa nepieciešamo spraudņu iegūstama caur vienoto repozitāriju. Smags un resursu rijīgs, toties darbā efektīvs, jo spēj izpildīt jebkuru no iepriekš uzskaitītām funkcijām. Īpaši noderīgas ir koda  sintakses izcelšana (jeb hailaitošana), koda pabeigšana (t.s. piedāvā variantus ar projekta funkcijām un klasēm), ftp un svn. Darbošanās pārsvarā notiek ar projektiem, ka zināmā mērā arī disciplinē lietot pārdomātu direktoriju struktūru. 

Tiek izplatīts zem Eclipse atvērtās licences [1]
Darbojas:  Windows, MAC, Linux

EditPlus

Vienkāršs un viegls teksta redaktors.
Sāku lietot galvenokārt deļ iebūvētās funkcijas pa tiešo darboties ar FTP. Iespējams izveidot vairākus FTP profilus (t.s. FTPs). Pēdējai versijai iespējams darboties arī ar SVN. Faili izkārtojas tabos un iespējam tos atvērt pārlūkprogrammā, kura arī atveras tabā.

Viena lietotāja licence maksā 35$. [2]
Darbojas:  Windows, ja vajag caur wine arī iekš Linux

Sublime Text 2

Ārkārtīgi vizuāli plastisks un patīkams lietošanā. Nodrošina praktiski visu nepieciešamo funkcionalitāti. Klāt nāk vairākas patīkamas lietas. Kodam tiek parādīta mini karte, kas izpaužas kā sīkattēls labajā pusē un ļauj vizuāli novērtēt cik liels ir koda apjoms, kā arī kurā vietā pašreiz atrodas kursors. Iespējams iezīmēt vairākus teksta fragmentus vienlaicīgi, kā arī veikt ar tiem kādas darbības (piemēram aizvietošanu).

Viena lietotāja licence: 59$ [3]
Darbojas: Windows, MAC, Linux. Kas zīmīgi, ka ir gan 32 gan 64 bitu versijas.

phpStrom

Šis editors ir kas vairāk par teksta redaktoru un vairāk līdzinās IDE. Krietni vien vieglāks par Eclipse, lai arī funkcionāli izskatās vienādi. Salīdzinoši ar eclipse šis izskatās daudz taupīgāks pret resursiem. Mazliet neērtāk nekā eclipse darboties ar svn repozitārijiem. Toties nav čakars ar UTF-8, kas nāk automātiski (eclipse ik pa laikam nolec uz sistēmas noklusēto, t.i. windows-1257). Ir Smarty atbalsts. Ļoti vienkārši instalējas un ļoti vienkārši var sākt veidot pirmo projektu.

Vienas licences cena: komerciālā - 175 Euro, privāti 87 Euro [5]
Darbojas: Windows, OSX, Linux

Notepad++

Viens no teksta redaktoru klasikas, kurš ir atvērtā koda.  Nodrošina praktiski visu iepriekš uzskaitītās funkcijas. Neprot darboties ar projektiem, lai arī var atvērt vairākus failus atsevišķos tabos.  Īpaši vēlējos izcelt funkciju, kas ļauj teksta failu saglabāt UTF-8 kodējumā ar vai bez BOM signatūras (visiem iepriekš apskatītiem šī signatūra faila sākumā tiek pievienota automātiski). Savukārt, trūkums, ka nav iespējam sadalīt virsmu divās kolonnās, lai redzētu direktoriju un failu struktūru.

Tiek izplatās zem GPL licences [4]
Darbojas: Windows

 

Šeit būs vēl sarakstiņš ar iespējamiem editoriem - http://www.php-editors.com/review/

 

[1] http://www.eclipse.org/
[2] http://www.editplus.com/
[3] http://www.sublimetext.com/
[4] http://notepad-plus-plus.org
[5] http://www.jetbrains.com/phpstorm/

Dalies:
Novērtē: 5 (1)

komentāri

xis

Ievērības vērts ir phpStorm

Ēriks

Raksts papildināts ar phpStorm

aaa

Notepad2?

Edgars

pats ikdienā visvairāk izmantoju notepad++ - ļoti labs bezmaksas rīks. Man šķiet, ka kaut kur bija arī plugins, kur varēja direktoriju koku uzlikt. Reiz biju izmantojis, būs jāpameklē arī pašam jāuzliek - biju par to piemirsis.

Ēriks

Es gan ikdienā lietoju BBEdit. Labu labais! ;)

liepumartins

NetBeans?

e

Geany

Mārcis

Notepad++ direktoriju/failu browseris: http://sourceforge.net/projects/npp-plugins/files/Explorer/

jk

Un kur palika Aptana? Jā, bāzēta uz eklipses, bet daudz labāk pielāgots darbam ar HTML/CSS/JS/(PHP)

Aigars

Es arī par Aptanu.

Ēriks

+jk, +Aigars ar Aptanu ir tā, ka izmantoju (un atrodu par labu un noderīgu esam) Aptana sptraudni Eclipsei. Kā standalone Aptana editoru nēesmu izmantojis. Labs?

vards

Komodo (bezmaksas editoru nevis IDE) arī ir vērts pieminēt

deni2s

UltraEdit32, NetBeans, Komodo Edit.

Arnolds

Pats izmantoju Eclipsi, bet tev tur nav pspad - zinu ka daudzi lieto.

jk

Principā izmantot Aptanu kā spraudni vai kā atsevišķu instalāciju ir lielākoties viens un tas pats. Atsevišķā Aptanas instalācija ir izravēta Eclipse kurā atstāts tikai pats nepieciešamākais + ieinstalēts Aptana spraudnis. Ja lieto Eclipse tikai priekš Aptanas spraudņa tad labāk jau likt pilno Aptana instalāciju un miers. Un man ir bijušas problēmas ka konfliktē Aptana spraudnis ar citiem Eclipse spraudņiem, tāpēc labāk to lietoju atsevišķi.

Bet pēdējā laikā arvien vairāk man kā web izstrādes vide sāk iepatikties NetBeans. Liekas sakarīgāka, pārdomātāka, "vieglāka" (lai gan viss šis ir tīri subjektīvais viedoklis) un ir tieši oficiāls spraudnis PHP aplikāciju izstrādei, HTML5, CSS3 atbalsts utt.

munky

Esmu pieradis pie PSPad un pagaidām visas redaktora iespējas apmierina.



Ko lasa citi?