Spēcīgās domāšanas algoritms
Cilvēka vājo domāšanu nosaka viņa dzīves pieredze jeb stereotipi, kā arī visi lēmumi un secinājumi tiek izdarīta uz mēģinājumu un kļūdu pamata. Savukārt spēcīgās domāšanas pielietotāji izmanto noteiktus algoritmus jebkuras situācijas atrisināšanai (sev par labu).
Vienā no LTRK semināriem iepazinos ar domāšanas tehnoloģiju, ko prezentēja sanākušajiem biedriem lektors no Igaunijas Marks Lučins. Šo tehnoloģiju runātājs dēvēja par spēcīgo domāšanu, kas atšķirībā no vājās paredz iespēju sadalīt jebkuru problēmu konkrētos uzdevumos, atrisināt tos un iegūt no tā konkrētu labumu.
Neskatoties uz to, ka runātāja uzstāšanās bija vērsta uz savu semināru ciklu, kas izmaksu ziņā diezgan "sālīti", promotēšanu, bija viens ļoti uzrunājošs piemērs vai algoritms, kas nodarbina man prātu jau otro nedēļu, tātad ir vērts ar to padalīties.
Pēc lektora uzskatiem cilvēka vājo domāšanu nosaka viņa dzīves pieredze jeb stereotipi, kā arī visi lēmumi un secinājumi tiek izdarīta uz mēģinājumu un kļūdu pamata. Savukārt spēcīgās domāšanas pielietotāji izmanto noteiktus algoritmus jebkuras situācijas atrisināšanai (sev par labu).
Lūk, viens no spēcīgās domāšanas algoritmiem - преследование цели jeb mērķu īstenošana (lekcija bija krievu valodā). Sastopoties ar risināmu situāciju mums jāuzdod sev 4 jautājumi:
1. тебе цель или средство?
2. тебе копать или чтобы было выкопано?
3. тебе работать или чтобы было сделано?
4. тебе платить или чтобы тебе платили?
Cilvēkiem piemīt tieksme uzreiz mesties un "rakt", nepadomājot par citiem iespējamiem risinājumiem, ko varētu izmantot, lai sasniegtu mērķi. Netērēt pūles un naudu, lai pievilinātu klientu veikalā, bet izveidot sistēmu, lai klients pats nāktu. Rezultātā, vai nu mēs izmantojam tehnoloģiju, lai pelnītu, vai arī kāds izmanto tehnoloģiju, lai mēs pelnītu priekš viņa.
Piemērs: Ko jūs darītu, ja ir vajadzība apgūt, piemēram, franču valodu? Vājās domāšanas cilvēks uzreiz meklēs kursus, kurus cenas ziņā var atļauties un kuri notiek netālu no darba vietas, lai varētu ērti aizbraukt vai paspēt tikt laicīgi. Spēcīgās domāšanas cilvēks, izejot cauri iepriekš minētajiem četriem jautājumiem, izveidos sistēmu - sameklēs vēl vismaz 3-4 cilvēkus, kuri vēlas apgūt franču valodu, uzaicinās tos uz savu biroju vai māju, iekasēs naudu, atradīs franču valodas pasniedzēju, kuram samaksas pusi no naudas. Rezultātā pats nekur nebrauks, visi brauks pie viņa, naudu netērēs, visi maksās viņam.
Nu, kā patīk, vai pielietojams?
Tieši tā pat (1979 gadā) mēs izdarījām ar karatē! Savācamies grupiņā (paziņas atveda arī savus draugus) un uzaicinājām skolotāju.
Ar laiku viņš tomēr pārņēma grupas vadību
(taču tam neviens arī neiebilda)...
Man ir aizdomas , ka tādu domāšanu var tikai iemācīties feorētiski , jam tas nav dabas dots vai iepriekš bija daudz vilšanās. Bet kas zin, varbūt var iemācīties kā matemātiku :)