Kas jāzina par LED spuldzītēm

Atšķirībā no vecajām kvēldiega spuldzītēm, kur vienīgais noteicošais faktors bija vati (W), ar LED ir mazliet sarežģītāk, jo klāt nāk daži parametri, kurus derētu zināt un ņemt vērā pērkot LED spuldzīti.

Spuldžu ražotāji laika gaitā radījuši ne tikai dažādu garumu, lielumu un vītņu (E27, E14 uc) spuldzes, bet arī dažādu tipu: kvēldiega, halogēnās, luminiscences jeb "ekonomiskās" un LED. Tieši pēdējās esot visekonomiskākās un ar lielu kalpošanas laiku, kā to apgalvo paši ražotāji. Atšķirībā no vecajām kvēldiega spuldzītēm, kur vienīgais noteicošais faktors bija vati (W), ar LED ir mazliet sarežģītāk, jo klāt nāk daži parametri, kurus derētu zināt un ņemt vērā pērkot LED spuldzīti.

Spilgtums

Viens no stereotipiem par LED spuldzītēm, ka tās nav pietiekami spožas, salīdzinājumā ar vecā tipa. Gaismas daudzumu mēra lumenos, vatos mēra - cik daudz elektroenerģijas spuldzīte tērēs. Šie lielumi savā starpā nav īpaši saistīti, lai arī jāatzīst, dažkārt var kalpot par orientieri.

Piemēram, 60w kvēldiega spuldzīte rada ~860 lumenu stipru gaismu, ekonomiskā 14w spuldze - 775 lumenus, bet 10w LED - 800 lumenus.

Šīs ir aptuvenās vērtības, bet LED gadījumā būtu jāskatās, lai ir maz vatu, bet daudz lumenu.

Krāsu siltums

Vēl viens stereotips, ka LED spuldžu radītā gaisma ir zilgani-auksta. Gaismas siltumu mēra kelvinos. Mājas apstākļos ieteicamais (tātad arī nopērkamais) ir no 2700k līdz 3500k. Vecās kvēldiega spuldzītes emitēja 2700k siltu gaismu. Gaismas siltumam nav nekāda sakara ar to siltumu, ko jūtat ar ādu. LED atšķirībā no vecām spuldzītēm silst minimāli.

Esmu novērojis, ka ir divu tipu spuldzītes - tādas, kurām LED elementi redzami un tādas, kurām ir (gaismu) izkliedējošais apvalks. Savu izvēli esam izdarījuši par labu tām, kurām ir apvalks. Līdz ar to, jāņem vērā, ka bieži vien LED spuldzītēm ir spīdēšanas leņķis. 360 grādu leņķis būs tām, kuras spīd uz visām pusēm (līdzīgi kā vecās).

Krāsu pārneses indekss (CRI)

Šis indekss nosaka to, cik krāsas izskatīsies dabiskas pie šāda apgaismojuma. Ja vecām spuldzītēm šis koeficients ir 100 (maksimālais), tad LED spuldzītēm tas ir vien 80. Dzīvojamās telpās nav ieteicams izmantot spuldzītes, ja tām CRI ir zem 75. Dažos avotos ir minēts ražotājs LEDNovation, kurš panācis, ka CRI koeficients ir 94. Lētā gala (Latvijas veikalos nopērkamās) CRI ir 80.

Kalpošanas mūžs

Teorētiski LED spuldzēm jākalpo 50 reizes ilgāk nekā kvēldiega. Pieņemts uzskatīt, ka LED nevar kalpot ilgāk par 50'000 stundām. Taču arī 40'000 un pat 25'000 stundas ir pietiekami garš mūžs. Piemēram gadā ir 8760 stundas. Tas gan nenozīmē, ka pēc šī laika spuldzīte pārdegs, tās izstarotās gaismas daudzums samazināsies par ~70%. Un to, par cik tieši % samazināsies, tiek norādīts ar parametru "L". Līdztekus šim, mēdz lietot arī parametru "F", kas nosaka cik % paredzams, ka nodzīvos līdz teorētiskā mūža beigām.

40'000h L70 / F50 nozīmē, ka pēc 40'000 stundām spuldzīte izstaros vien 70% no sākotnējās gaismas, taču paredzams, ka vien 50% līdz tam laikam nokalpos.

Kas spuldzītei vēderā

LED spuldzīte tehnoloģiski un konstrukcijas ziņā ir krietni sarežģītāka par saviem priekšgājējiem. LED īpatnība ir tāda, ka paši elementi darbojas ar līdzstrāvu, bet tīklā, kā zināms, ir maiņstrāva, līdz ar to nepieciešams pārveidotājs (attēlā - zaļā plāksnīte). Atkarībā no pārveidotāja kvalitātes būs atkarīgs arī tas vai LED spuldze mirgos. Dažos avotos arī lasāms, ka biežākais LED "izdegšanas" cēlonis ir kā reiz šis pārveidotājs, ko attapīgie post-padomijas telpas iemītnieki pamanījušies pat labot, ar to piešķirot spuldzītei otru mūžu.

Attēls 1. LED spuldzīte

Mana pieredze

Esmu iegādājies divas LED spuldzītes:

 

Attēls 2. Leduro, E14, 5w, 400lm. 5.99 EUR
 

Attēls 3. Rainbow, E14, 7w, 470lm. 5.79 EUR

Lai arī abām gaismas siltums norādīts vienāds - 2700k, dabā izrādījās, ka Leduro ir krietni vēsākā (vai arī Rainbow siltāka) :(
Rainbow, lai arī norādītā jauda 7w, bet gaismas daudzums 470lm (Leduro - 5w un 400lm), uz aci šo atšķirību neredz. Leduro spuldzīte ir īsākā, kamēr Rainbow garuma ziņā pietuvināta kvēldiega analogam.

Attēls 4. Pa kreisi - Rainbow, pa vidu kvēldiega, pa labi - Leduro

Secinājumi:

Ja LED spuldzes paredzētas griestu apgaismojumam, jāņem vēra kopējās interjera krāsas. Pati par sevi siltā un mazliet vēsā gaisma nav nedz laba, nedz slikta. Ja telpā ir dzeltenīgas tapetes vai brūnganas mēbeles, siltā gaisma padarīs tās vēl dzeltenākas un brūnākas, kamēr vēsāka gaisma padarīs tās mazāk uzkrītošas.

Neesmu mēģinājis brendotās (Phillips, Osram u.c.) LED spuldzes, lai arī pieļauju, ka izņemot cenu, nekādi būtiski pārsteigumi nav sagaidāmi. Gribētos pamēģināt tehnoloģiski savādāk veidotās LED, piemēram, LEDNovation.

Dalies:
Novērtē: 5 (7)
Skatīts: 1208

komentāri

Rolka

Tad cik lumēnus rada 100W kvēldiega spuldze??? Man tas varētu būt orientieris LED spuldzes izvēlē. Vēl jo vairāk tāpēc ka uz iepakojuma nav ieteicamā salīdzinājuma ar kvēlspuldžu Watiem (kā tas ir uz ekonomisko spuldzū iepakojuma). Nu tā es izsecināju no raksta ilustrācijām. :)

Eriks

Ja 60w vecā tipa lampiņa rada 860 lumenus, tad 100w ~1500 lumnus.

Ainars

Iesaku ņemt vērā vēl vienu ļoti kritisku lietu - vismaz lētā un vidējā gala LEDiem ir novērojama raustīšanās diapazonā 50-80hz. Var viegli pārbaudīt ar digitālo fotoaparātu. Tur var kabināt klāt uzreiz galvassāpes un citas likstas, kas saistītas ar nežēlīgo acu pārpūli.

x-is

Lampas parametri atškiras arī no rūpnīcas, kurā tā izgatavota: https://geektimes.ru/company/lamptest/blog/297857/



Ko lasa citi?