Kataraktas operācija Dr. Solomatina redzes korekcijas centrā

Tā nu reiz ir sanācis, ka biju liecinieks un pavadonis trijām dažādām redzes korekcijas operācijām. Pēdējais gadījums - katarakta, neiztika bez kurioziem, kas arī kalpoja par iemeslu šī raksta tapšanai.

Tā nu reiz ir sanācis, ka biju liecinieks un pavadonis trijām dažādām redzes korekcijas operācijām. Pēdējais gadījums - katarakta,  neiztika bez kurioziem, kas arī kalpoja par iemeslu šī raksta tapšanai.

Tā nu reiz ir sanācis, ka biju liecinieks un pavadonis trijām dažādām redzes korekcijas operācijām, kuras veiktas Dr. Solomatina acu rehabilitācijas un redzes korekcijas centrā [1]. Pirms vairākiem gadiem jau rakstījām par redzes korekcijas operāciju ar Lasik [2], pagājušo gadu veica glaukomas operāciju tuvam radiniekam un šogad biju par pavadoni kādam citam tuvam radiniekam, kuram tika veikta kataraktas operācija abām acīm. Pēdējais gadījums, jāatzīst, neiztika bez kurioziem, kas arī kalpoja par iemeslu šī raksta tapšanai. Iepriecinošā ziņa, ka visas trīs acs operācijas bija veiksmīgas un pacienti atguvuši spēju redzēt pasauli ierastajās krāsās un kvalitātē.

Katarakta

Kataraktu varētu raksturot kā vienu briesmīgu padarīšanu, kur laikam ritot acs lēca kļūst arvien mazāk gaismu caurlaidoša. To varētu salīdzināt ar stiklu, kurš kļuvis netīrs un, ar laiku kļūst arvien netīrāks un netīrāks. Tā rezultātā redzamais attēls sāk kļūt izplūdis un blāvāks, līdz paliek tik neskaidrs, ka cilvēks spēj atšķirt tikai gaišo un tumšo. Dīvainākais, ka agrīnajā kataraktas stadijā var vismaz daļēji atgūt redzes asumu lietojot brilles.

Vienīgais efektīvais ārstēšanas līdzeklis ir acs lēcas aizvietošana ar mākslīgo. Pastāv arī mazāk efektīva - ultraskaņas fakoemulsifikācijas metode, kura acīmredzot iespējamo komplikāciju dēļ netiek plaši praktizēta. Kā paskaidroja daktere, TV reklāmās reklamētās zāles, kuras pāris dienu laikā ļaus atgūt redzi, kā arī dažādi dabas produktu nolējumi un uzlējumi ir vēl mazāk efektīvi, ja vien brīnumainā kārtā nenotiek pašizdziedināšanās vai esat ierindojams placebo grupas pacientu sarakstā. Drūmākais, ka līdztekus kataraktai var būt arī citas saslimšanas (glaukoma, tīklenes bojājumi u.c.), daudzus no tiem nav iespējams diagnosticēt kamēr acs lēca ir necaurspīdīga. Bija iespēja ielūkoties acī caur mikroskopam līdzīgu ierīci– cauri pilnīgi apduļķotai lēcai tik tiešām cauri neko neredz. Jāatzīst, ka arī daļēji kataraktas skartajā acī neko īpašu nesaskatīju :)

Katarakta sastopama cilvēkiem pēc 50 un dēļ slimības gaitas lēnās attīstības, pacients bieži vien nepievērš īpašu uzmanību tam, ka redze pasliktinās. Katarakta lielākoties veidojas no iedzimtības  (ja rados vecmāmiņai ir bijusi katarakta, var sākt mēreni nervozēt :)), uz to nelabvēlīgi ietekmē UV starojums. Katarakta mēdz arī neattīstīties abām acīm vienlaicīgi, kas šo procesu vēl vairāk izstiepj. Toties, tam var pievērst uzmanību tuvinieki. Piemēram, allaž kārtīgā saimniece sāk nepamanīt putekļus uz mēbelēm, netīrumus vai drupačas uz galda utt. Tas, protams, nav nepārprotamas kataraktas pazīmes, tomēr ja iespējams, uzmanību šiem faktiem jāpievērš.

Kataraktas operācija

Kataraktas operāciju veic vairākās vietās, t.s. Stradiņa slimnīcā (dzirdēts ka it kā arī Daugavpils slimnīcā, bet šis fakts nav pārbaudīts). Var pretendēt uz valsts apmaksātu operāciju, tiesa gan būs jāpagaida rindā (pāris gadus). Var šo operāciju veikt Stradiņos par maksu. Stradiņos jārēķinās, ka pēc operācijas jāpaliek stacionārā, kas, ļaudīm no rajoniem varētu būt pat izdevīgi, jo pēc tam var doties mājup un braukt „atrādīties” pēc dažām nedēļām. Labas atsauksmes dzirdētas arī  par Lūkina klīniku. Mūsu gadījumā, ņemot vērā iepriekšējo pozitīvo pieredzi ar Solomatina redzes centru, neņēmāmies meklēt ko citu un palikām pie šī.  
Ko gan, visi „pavadāmie” atzina, ka operāciju labāk taisīt rudenī, jo saule nespīd tik intensīvi, dienas ir īsākas un nav vilinājums vairāk uzturēties ārā (to var darīt, bet jālieto saulesbrilles).

Kataraktas operācijas gaita

1.    Pieraksts uz vispārējo redzes pārbaudi (25Ls). Jāpierakstās mēnesi (vai divus) iepriekš. Nav obligāti pie paša Solomatina. Mūsu gadījumā bija ļoti jauka dakterīte, kuras vārdu piemirsu, bet kura izvadāja pa visādiem aparātiem, vis kaut ko izpētīja un bija gana runātīga un visu ļoti smalki izstāstīja, smalkjūtīgi norādot uz nepieciešamību pēc operācijas, kura maksās tik un tik (vienai acij drusku pāri 400Ls). Apdrošināšana nedarbojas (WTF?).

Lai arī pieņemšana notiek pēc pieraksta, tomēr apmēram stundu nācās uzgaidīt. Vienam pašam uz šādu pārbaudi doties nebūtu prāta darbs, jo apskates gaitā un zāļu iedarbībā radzene tiek paplašināta. Ja esat pavadonis, jārēķinās ar vienu, pusotru stundu.

2.    Vienojas par operācijas datumu (vēl vismaz mēnesi uz priekšu).

Pa šo laiku jāveic čupa ar analīzēm un jādabū čupa ar ārstu atzinumiem par veselības stāvokli (sarakstiņš ar apmēram 10 punktiem). Gala atzinumu dod ģimenes ārsts, bet starp neiedomājamākiem ārstiem, jābūt slēdzienam arī no zobu ārsta. Ja ar zobiem viss kārtībā, šādu atzinumu var dabūt dažu dienu laikā vietējā vai rajona poliklīnikā. Atzinums pašam nav jāved uz Solomatina centru, to var nogādāt jebkurš.

3.    Divas nedēļas pirms operācijas jāiemaksā avanss. Maksāt var skaidrā vai uz rēķina pamata. Kartes nepieņem. Čeku var deklarēt. Tiek izsniegtas kaut kādas tabletes un instrukcija, kā sagatavoties operācijai. Īstenībā nekas īpaši - operācijas dienā vēlam neēst.

4.    Operācija notiek dienas vidū (ap plkst. 13), noteiktajā laikā. Jānokārto formalitātes un jāparaksta līgums (kurā atrunāts, ka sūdu gadījumā, pats vien piekritāt). Tālāk notiek sagatavošanās (apmēram stundu), kuras laikā pilina kaut kādu pilienus. Pirms pašas operācijas ieved citā telpā, kur atkal jāuzgaida un tad pati operācija. Operācija ilgst apmēram 15 minūtes (tikai!). Pēc operācijas pacients ar plāksteri aizlīmētu aci apaujams, apģērbjams un savācams (pats to izdarīt nevar, jo nedrīkst noliekties). Narkoze lokālā. Iedot tabletes, acu pilienus un recepti zālēm, kuras pašam jānopērk (apm. 4Ls). Pašam būs jānopērk arī acs plāksteri (vismaz 14, ko līmēt uz nakti). Ja esat pavadonis, jārēķinās vismaz ar 2 stundām.

Šeit tad nu gribētu mazliet pakavēties. Parasti taisa kreiso aci un tad labo. Mūsu gadījumā kritiska bija labā un kreiso cerējām sagaidīt valsts apmaksātu operāciju. Kuriozs bija ieraudzīt pēc operācijas pacientu ar aizlīmēto kreiso (!) aci. Uz jautājumu – kā tad tā, māsiņa atbildēja, ka labai acij operāciju taisīt nebija iespējams, jo izveidojušās gļotas. Tam īsti noticēt bija grūti, arī vēlāk uzdodot šo jautājumu Solomatinam tas klusēja kā partizāns vai attrauca ar vispārējām frāzēm. Vienīgais racionālais izskaidrojums ir, ka pasūtot lēcas tika sajaukts kurai acij un pasūtīta kreisai. Par laimi, operācija un rehabilitācija noritēja veiksmīgi, lai arī jāatzīst stress bija, jo neveiksmes gadījumā pacients kļūtu neredzīgs (un iespējams, grūti iemotivējams veikt operāciju labai acij).

Pretstatā teiktajam pirms operācijas, ka pēc operācijas uzreiz varēs turpināt pilnvērtīgu dzīvi, tomēr gluži tā nebija. Pēc operācijas (vismaz divas nedēļas) uz nakti un ejot ārā jāaizlīmē ar plāksteri operētā acs. Celts smagumus nedrīkst. Pat atnesot no akas nedaudz vairāk kā pusi ūdens spaiņa, pacients nākamajā dienā sūdzējās, ka acs tā kā vairāk sāpot. Nedrīkst iet pirtī, vannā un drūmi piesardzīgi jāmazgā mati. Līdz ar to, ja cilvēks dzīvo laukos un viens pats, jāizplāno, lai vismaz šīs divas nedēļas būtu kāds, kurš palīdzētu ar smagākiem darbiem.

5.    Nākošajā dienā pēc operācijas (ap plkst. 10) – pārbaude. Šis ir tas brīdis, kad redzēsiet pašu Solomatinu un varēsiet uzdot sev interesējošos jautājumus. Solomatins ir maz runātīgs, lai arī pie laba garastāvokļa mēdz šo to izstāstīt arī pēc paša iniciatīvas. Jāvienojas par nākamo apskates laiku un var doties mājup (arī ja dzīvojat attālāk).

6.    Tad seko divas garlaicīgās nedēļas. TV skatīties var, bet tomēr jāvairās pārpūlēt acis. Pa māju acs nav jālīmē, līdz ar ko var papriecāties kā atlabst acs. :) Atkarībā no redzes īpatnībās, iespējams, ka jau trešajā dienā varēs šo to palasīt (t.i., skaidri saredzēt lielākus burtus).

7.    Pēc divām nedēļām nākamā apskate (10Ls), pēc kuras, visticamāk, jau vairs nevajadzēs līmēt ciet aci, bet ieteicams lietot saules brilles (arī ziemā). Jāvienojas par nākamo apskates laiku.

Pilnīga acs rehabilitācija notiek pēc 3 mēnešiem, lai arī pēc tam vēlams nepārpūlēt acis. Ar acu pārpūlēšanu jāsaprot – TV skatīšanās tumsā, lasīšanu pie vāja apgaismojuma, dārza ravēšanu ar dirsu augšā (t.i. noliekušamies), celt smagumus un to darīt intensīvi.

Dažas baumas, ko esmu saklausījies uzgaidāmajā telpā

Tās ir tikai baumas, līdz ar ko, ja tas liekas svarīgi, būtu jāpārprasa ārstam.
1.    Pirms operācijas nedrīkst lietot aspirīnu. Varētu būt svarīgi, ja esat sirds slimnieks.
2.    Jābrīdina gan apskatošais ārsts, gan operējošais ārsts, ja jums ir paaugstināts asinsspiediens.
3.    Mēdz būt divu veidu lēcas. Vienas, kuras ļaus bez brillēm redzēt tuvumā un otras – tālumā. Kas, savukārt nozīmē, ka brilles vajadzēs šā kā tā. Ja neprasa, tad liek tās, ar kurām labi varēs redzēt tālumā.
4.    „Kukulis” nav jānes. Ja baigi gribas, to var izdarīt pēc operācijas nākamajā dienā.
5.    Mēdz būt atlaides (pārsvarā redzes korekcijas, t.i., ne kataraktas), kurām var sekot web lapā.
6.    Operē ne pats Solomatins, bet viņš vienmēr ir kaut kur blakus.

[1] http://www.acucentrs.lv/index.htm
[2] http://www.iinuu.lv/lv/dziveszinai/der-zinat/redzes-korekcija-ar-lasik

Dalies:
Novērtē: 3 (41)
Skatīts: 8836

komentāri

Saulcerīte.

Zobu pārbaude tāpat kā deguna -ausu ārsta konsultācija ir vajadzīga lai nebūtu infekcijas avotu tiešā acs tuvumā/jo zobu saknes var iestiepties deg, blakus dobumā/LētāK KATARAKTU VAR OPERĒT aMERIKAS ACU CENTRĀ/180 lS/ JO DAĻU SEDZ VALSTS-PIERAKSTA AP VIENU gaduvai 10 mēnešiem/ja var gaisīt/Stradiņos dažkārt gada beigās/oktobrī,vēlākais novembra sākumā vērts pačolēt jo var pēkšņi iedot kvotas par valsts naudu papildus taisīt-ja jau stāv rindā var tikt stipri ātrāk/Mana kaimiņiene tika 2 gadus ātrāk uz glaukomas OP tikai par 30 Ls.Abās vietās kas operē tie ari pirms un pēc apskatīja.

newlife

Visas "baumas" patiesas, iņemot trešo punktu - lēcas tiešām ir divu veidu, bet veidi ir monofokālas un multifokālas! Monofokālas ļaus skaidri redzēt vienā attālumā, jo lēcai ir viens fokuss, kas nozīmē, ka laba būs redze vai nu tālumā, vai tuvumā (pēc pacienta izvēles), kamēr multifokālām ir vairāki fokusi un tās paredzētas, lai skaidri redzētu gan tuvumā, gan tālumā.
Un vispār - pirms operācijām ārsts jābrīdina par visu (slimībām, zālēm, kuras lietojam, pat vitamīniem), jo pat lietas, kas pacientam var šķist mazsvarīgas, operāciju zālē pēkšņi var izrādīties ļoti nozīmīgas, tāpēc labāk pastāstīt ārstam vairāk nekā par maz:)

Nesapraša

Lasu un brīnos - tam pacientam grūtības ar runāšanu? Gribēja taču (konkrētu iemeslu dēļ) labo aci operēt, bet kad ārsts patvaļīgi un bez komentāriem (jo kaut ko paši lēcu pasūtījumos sajaukuši!!) operācijas dienā sāk gatavot otru aci - pacients sēž kā mēms un neko nesaka?? Jūs taču par to pakalpojumu maksājat - kādā sakarībā tiek pieļauta tāda, atvainojos, neprofesionāla muļļāšanās? Kaut kāda alu laikmeta attieksme pret cilvēku..

georgijs kudrjašovs

uzzinat rindas kartu

Ivans Saveljevs 051143-*****

gribu uzzinat par cik ir samazinajusies rinda uz acs operaciju esmu invalids pirmas grupas un cik ir jamaksa mans rindas numurs bija 25222

ilona solovjova

gribu uzzinat kada tagad esmu rinda uz acs operaciju biju31741 TAMARA GROSSA

TAMARA GROSSA

gribu uzzinat kada esmu rinda uz acs operaciju biju31741 TAMARA GROSSA

Jevg'enija

Cik gara rinda uz kataraktas oper'aciju ir par naudu? Ja paciente ir gan Amerikas, gan Latvijas pilsone vai neb'us j'amaks'a vair'ak?



Ko lasa citi?