Jauna spēļu mantiņa, jeb kurš kuram līdzīgs
Pastāv zināmas likumsakarības, zināmas proporcijas, kas ļauj cilvēku sejas salīdzināt un apzināti vai neviļus meklēt kopīgo, atpazīstamo, simpātisko. Tagad internetā ir atrodama mājas lapa www.myheritage.com , kur reģistrējoties un ievietojot savu foto, var meklēt sev līdziniekus sabiedrībā pazīstamu cilvēku vidū.
Katrs kaut reizi mūžā ir skatījies uz skaistu modeli, aktieri, TV zvaigzni un iedomājies – „kaut man būtu tādi mati kā viņai”, ‘ja es būtu viņa vietā, tad”, „ar šādu valšķīgu smaidu man arī būtu liela piekrišana” utt. Dažs labs sāk atdarināt kādu slavenību, cits atkal meklē savu neatkārtojamo individualitāti. Mēs esam tik dažādi, bet arī līdzīgi (šoreiz runājot tieši par izskatu, ārieni). Vai ir gadījies sajaukt dvīņus, nosaukt vienu otra vārdā? Vai ir dzirdēti nostāsti un lasīti pilnīgi vēsturiski, dokumentēti fakti par politiķu dubultniekiem? Un kā ir ar to otru pusīti, kuru lemts satikt un uzreiz no pirmā acu uzmetiena atpazīt?
Pastāv zināmas likumsakarības, zināmas proporcijas, kas ļauj cilvēku sejas salīdzināt un apzināti vai neviļus meklēt kopīgo, atpazīstamo, simpātisko. Tagad internetā ir atrodama mājas lapa www.myheritage.com , kur reģistrējoties un ievietojot savu foto, var meklēt sev līdziniekus sabiedrībā pazīstamu cilvēku vidū. Cik nu tas programmai veiksmīgi izdodas, varat spriest paši. Varat arī sagaidīt zināmus pārsteigumus, kad jūsu baltieša seju pielīdzina āziešu izcelsmes skaistulei vai arī sievietes foto atrod vīrieša vaibstus un otrādi. Hmm, es esot par 80% līdzīga Marcia Cross? Un līdz mūsu pašu Latvijas prezidentei arī nemaz nav tālu?
Iesaku pamēģināt veikt salīdzināšanu ar vairākām savām fotogrāfijām, lai panāktu lielāko procentuālo līdzību. Jāsaka, ka rezultāti ir diezgan atšķirīgi. Noteikti sejas „lasāmību” ietekmē fotogrāfijas kvalitāte, krītošā gaisma u. tml.
Sejas formas, deguna, acu un mutes proporciju salīdzināšana būtībā nav nekas jauns un sen praksē pielietojams paņēmiens – gan astroloģijā, gan psiholoģijā, gan mākslā, gan kriminālistikā, gan kosmetoloģijā. Kura sieviete, kas interesējusies par pareiza vakara grima uzklāšanu, nezin, ka pastāv vairāku veidu sejas formas gan noapaļotās, gan stūrainās un kā tās optiski ar dekoratīvās kosmētikas palīdzību koriģēt? Par katru nozari un sejas vizuālās informācijas nolasīšanu var daudz domāt un pētīt, kā arī lasīt populārzinātnisko literatūru.
Ja kādam interesē papētīt savas un sava partnera sejas proporcijas, varu ieteikt Sūzī Malinas grāmatu „Mīla no pirmā skatiena, kā atrast un iemīlēt īsto”. Autore mēģinājusi rast atbildi uz jautājumu, kāpēc mums daži cilvēki šķiet simpātiski un seksuāli pievilcīgi, bet citi, kaut gan lāga dvēseles, nemaz nesaista. Viņa runā par trīs „vizuālās mīlestības” kategorijām – harmonisms, ehoisms un primakopulisms. S. Malina pamato domu, ka labāk saprotas tie cilvēki, kuriem ir vienāda vai nu sejas forma, vai nu proporcijas, vai kuri atgādina pirmo emocionālo saikni – māti vai tēvu. Autore arī salīdzina un analīzē pasaulē slavenus pārus un to seju proporcijas, kā arī atbilstību vienam otram.
Ierakstot meklētājā „физиогномика”, atradīsiet ne mazums interesantu rakstu par tā saucamo „sejas lasīšanu”. Piemēram, cilvēki ar liektu degunu un virs tā izteikti izbīdītu pieri raksturoti kā drosmīgi, labi runu turētāji, lepni, augstsirdīgi un dāsni, turklāt cilvēki ar lielu, platu degunu un lielām nāsīm – kā mīlas lietās nesavaldīgi, ne pārāk gudri, melīgi. Cilvēki ar asu degungalu – neiecietīgi, stingri, bargi; bet ar mazu iedobīti degungalā un uz augšu mazliet uzrautu degunu – jautri, viltīgi, lepni un pļāpīgi.
Lai nu kā, viss paliek pašu vērtēšanai un pētīšanai. Kas zina, varbūt šīs zināšanas par sejas formu, proporcijām palīdzēs iepazīt kaut ko jaunu sevī un citos. Ko atklāji Tu?
komentāri