Sveces
Atnāku uz biroju, iededzu sveci uz rakstāmgalda, pārnāku mājās – iededzu sveci. Kad tumšs aiz loga cilvēks intuitīvi ilgojas, tiecas pēc gaismas. Turklāt dzīvas gaismas nevis elektriskās , dzīvas uguns liesmas, kas sildījusi cilvēku kopš izseniem laikiem, bet pati sveces gaisma - jau kopš 3.gadu tūkstoša p.m.ē.. Turpmāk īsumā gan par labi zināmie, gan aizmirstiem sveču veidiem, kā arī mazliet no dziedniecības un astroloģijas, kur sveces krāsai ne tikai piedēvē attiecīgu dziedinošu spēku, bet arī saredz atbilstību katrai horoskopa zīmei un pat nedēļas dienai.
Atnāku uz biroju, iededzu sveci uz rakstāmgalda, pārnāku mājās – iededzu sveci. Kad tumšs aiz loga cilvēks intuitīvi ilgojas un tiecas pēc gaismas. Turklāt dzīvas gaismas nevis elektriskās , dzīvas uguns liesmas, kas sildījusi cilvēku kopš izseniem laikiem, bet pati sveces gaisma - jau kopš 3.gadu tūkstoša p.m.ē.. Mūsdienās sveces iededzam drīzāk noskaņas radīšanai, ne fizikai sasildīšanai vai kaut kā saredzēšanai tumsā. Iedegta svece joprojām ir neatņemama reliģisku vai maģisku rituālu sastāvdaļa.
Sveci un tās gaismu apzināti vai neapzināti uztveram gan kā mājīguma radītāju, gan kā simbolu, arī iekšējā siltuma, tuvības, miera un spēka devēju. "Pie sveces mēs iekrītam savā dvēselē un spīdam no turienes. Un citas dvēseles atspīd mums pretī no iekšas. Dzīve un pasaule ir divas milzīgas sveces. Esi svētīts, lielo un maziņo svecīšu lējēj!" (Ojārs Vācietis, fragments no dzejoļa „Čaks II”).
Mūsdienās šo „dvēseles sildītāju” esam iemācījušies darināt no dažādiem materiāliem, piešķirot tam dažādas formas, krāsas, nozīmes. Turpmāk īsumā gan par labi zināmie, gan aizmirstiem sveču veidiem.
Parafīna sveces
Vispopulārākās, taču tām ir vairāki trūkumi. Viens no tādiem ir tas, ka parafīna vasks sadegot saindē iekštelpas gaisu, izdalot naftas ķīmiskās vielas, kā arī kādam priekšmetam vai plaknei tuvu novietota svece var veidot kvēpu nogulsnes. Parafīna vaska traipi uz galda vai galdauta ir grūti iztīrāmi.
Vislētākās sveces ir pulverspiestās, jo tās var saražot ātri un daudz, sapresējot parafīna pulveri, kas izskatās pēc sniega vai pūdercukura. Pulverspiestās sveces iekšpusē vienmēr ir baltas, bet krāsainību tām piedod tikai no ārpuses, tās nolakojot vai kā citādi apstrādājot. Rustikveida sveces nav tik gludas un spīdīgas kā pulverpresētās, tām var sajust grumbuļaino virsmu un saskatīt vairākas parafīna kārtas. Neretie tajās tiek iekausēti dažādu formu citas krāsas parafīna gabaliņi, kas vizuāli atgādina marmelādes gabaliņus.
Stearīna jeb palmu eļļas sveces
Ražotas no ekoloģiski tīra produkta. Matētas, drusmstalotas konsistences, it kā apsarmojušas. Tām izdegot, apkārt paliek plāna, caurspīdīga kārtiņa, kurā saskatāmi leduspuķēm līdzīgi raksti. Palmu eļļas svece ir diezgan vienkārši iztīrāma no auduma, vienkārši izmazgājot to.
Bišu vaska sveces
Degot patīkami smaržo pēc vaska, medus un propolisa, tāpēc var aizstāt ar sintētiskām eļļām iesmaržinātās sveces, kas tagad gaužām plašā piedāvājumā. Bišu vaska sveces ir pilnīgi dabisks produkts. Dzeltenos krāsu toņos, kas var variēties no tumšāka līdz gaišākam. Turklāt vaska sveces deg daudz ilgāk par mākslīgajām parafīna svecēm. Šādas sveces man vienmēr asociējas ar baznīcu, godiem un lauku māju.
Gēla sveces
Sastāv no caurspīdīga parafīna gēla, kas sastāv no želatinizētām minerālām vielām, plastmasas un polimēriem. Tajā viegli var izvietot jebkura nedegoša materiāla dekoratīvās sastāvdaļas – ziedlapas, gliemežvākus, krāsainos akmentiņus u. ml. To izgatavošanā bagātīgi izmanto dažādas krāsvielas. Gēla sveces deg piecreiz ilgāk nekā parasta parafīna svece un neveido kvēpu nogulsnes.
Tauku sveces
Mūsdienās praktiski vairs neizgatavo, bet senatnē bija gana populāras. Kā piemērs, viens no paņēmieniem, izgatavošanai ņem 450g alauna, 450 g amonija nitrāta, izšķīdina to 2l ūdens, pievieno 5400g tauku (piemēram, liellopu) un vāra uz mazas uguns, neļaujot taukiem kļūt tumšiem. Tad degli, par kuru kalpoja savērpts linu diegs, mērcē vairākas reizes izkausētos taukos, lai tie aplīp kārtām un veido sveci.
Sojas sveces
Tiek gatavotas no dabīga sojas vaska (izgatavots no sojas pupiņām), nav toksisks, bioloģiski noārdās. Deg uz pusi ilgāk nekā parafīna sveces. Neapkvēpina virsmas. Nopilēšanas gadījumā vasks viegli notīrāms ar ziepēm un karstu ūdeni. Sojas sveces izplatītas ārzemēs, bet nu jau tiek gatavotas un nopērkamas arī Latvijā. Visbiežāk baltas vai bālos toņos, jo pamatā iekrāsošanai lieto dabīgās krāsvielas.
Tad nu pērkot sveces, tagad varam izvēlēties, zinot to ietekmi un izgarojumus degšanas rezultātā. Taču atkāpjoties no praktiskām lietām un pievēršoties vairāk ēteriskām, parunāsim arī par sveču krāsām un to ietekmi uz mūsu noskaņojumu, aktivitāti, veselību. Turpmāk mazliet no dziedniecības, mistikas un astroloģijas, kur sveces krāsai ne tikai piedēvē attiecīgu dziedinošu spēku, bet arī saredz atbilstību katrai horoskopa zīmei un pat nedēļas dienai.
Sveču krāsas
Sarkana svece (Auns, tumši sarkana - Skorpions) ir mīlestības, veselības un ambīciju realizēšanas, kā arī kaisles un seksuālās enerģijas krāsā. Palīdz iegūt enerģiju, fizisku spēku. Šo sveci jādedzina otrdienā cilvēkiem, kam nav pārliecības par savām spējam, ir enerģijas bads vai zudis garīgais spēks.
Rozā svece (Vērsis) - palīdz rast spēku piedot sev un arī citiem. Tā pamodina sirdsapziņu - aicina dzīvot tīri un godīgi, kā arī palīdz saprast savas emocionāli vājās vietas. Tā veicina nodomu skaidrību un var modināt sapratni par kādas lietas patiesumu. Jāiededz piektdienā, tā palīdzēs lūgt piedošanu vai dziedēt dvēseles ievainojumus. Rozā sveci dedzini, ja vēlies sevi dziļāk iepazīt un izprast.
Balta svece (Zivis) - tīrības un spēka simbols. Tā rada domu un telpas tīrību, skaidrību, veicina līdzsvaru un attīrīšanos, kā arī pozitīvas pārmaiņas. Interesanti, ka ar baltu sveci varot noteikt, kad telpā negatīvā enerģija tiek iztīrīta - ja svece sāk kūpēt, tas nozīmē, ka tā dedzina telpā sakrājušos negatīvo enerģiju. Kad dūmi beidz kūpēt, telpa no negatīvās enerģijas ir atbrīvota. Ja vēlies harmonizēt attiecības ar līdzcilvēku, pirmdienā iededz balto sveci.
Melna vai brūna svece (Mežāzis) – piemīt spēcīga enerģija. Tā ir ļoti noderīga laikā, kad cilvēks iet cauri smagiem pārdzīvojumiem - šķiršanās, krīze darbā. Melno ieteicams dedzināt kopā ar baltu vai dzeltenu. Brūnā svece palīdz ieviest skaidrību. Pie brūnas sveces ieteicams meditēt, lai atrastu pazudušus priekšmetus.
Oranža svece (Strēlnieks) - dzīvesprieka un radošuma simbols. Tā var palīdzēt piesaistīt cilvēkus, resursus, dzīvniekus un citas lietas, ko vēlies savā dzīvē. Ja tu gaidi, kad nāks pareizā pazīšanās, kas tev palīdzētu darbā vai veselībā, tad oranžas krāsas svece, būs īstā, kas palīdzēs tev to piesaistīt. Oranžā krāsa palīdz depresijas novēršanai, jo tā vairo spēku un enerģiju, it īpaši iedegta ceturtdien.
Dzeltena svece (Strēlnieks, zelta krāsas - Lauva) - stiprina prātu un dod spēku turpināt iesākto, ja visi apstākļi vēršas it kā pret tevi. Iedegta trešdienā , svece dzeltenā vai zeltainā krāsā stimulēs sapņu aktivitāti un palīdz tos saprast. Izmanto dzelteno arī viesību laikā. Pārticībai iededz zelta sveci svētdienā un nekādā gadījumā nenopūt, ļauj izdegt.
Zaļa svece (Jaunava) - veicina augšanu un kustību, tā līdzsvaro ķermeņa un prāta enerģijas. Tā palīdz atbrīvoties no finansiālām grūtībām, palīdz saprast notikumu patieso būtību, kā arī stimulē auglību, jauneklību. Iededz piektdienā zaļu sveci, lai mazinātu stresu vai greizsirdību.
Zila svece (Svari) - palīdz izprast sevi, ieklausīties tajā, ko saka tava zemapziņa. Tā arī palīdz gūt lielāku uzticību apkārtējiem cilvēkiem un visam notiekošajam - rada lielāku paļāvību. Turklāt zilās krāsas svecei ir īpaši spēcīga iedarbība uz bērniem - tā palīdz dziedināt bērnus. Iededzini zilu sveci ceturtdienā un aizsargā sevi pret ļaunu aci un noburšanu.
Pelēka vai sudraba svece (Dvīņi, Vēzis) - aktivizē cilvēkā intuīciju, zemapziņu. Meditējot pie šādas krāsas sveces vieglāk rast risinājumu kādai problēmai, jo zemapziņa pati novedīs pie tā, kā pareizi uzsākt ko jaunu. Iededz sveci pirmdienā un ienes mieru mājās.
Violeta vai purpura svece (Ūdensvīrs) - garīguma, varas un meistarības simbols. Tās veicina veiksmi, attīstību un garīgu vēlmju sasniegumus. Meditējot pie šādas krāsas sveces, var iegūt arī iekšēju mieru. Iededz violetu sestdienā un aktivizē gaišredzību.
Tici vai netici, varbūt izmēģini?!
Izmantotie avoti:
http://lv.wikipedia.org/wiki/Svece
http://sveces.blogspot.com/
http://salamand.ru/istoriya-izobreteniya-svechi/
http://www.sievietespasaule.lv/sveces_magija_krasu_meditacija
http://www.tribine.lv/meitenem/Dzeltena-svece-svetdiena-bus-nauda/9248
Lielisks raksts, paldies (kiss)
Man vislabāk patīk dedzināt sarkanās sveces. Vai arī baznīcā pirktas.
Lielisks raksts, paldies (kiss)
Man vislabāk patīk dedzināt sarkanās sveces. Vai arī baznīcā pirktas.
Sapratu ka vismazāk man patīk gēla sveces. Tāda dikti sintētiska, lai arī kamēr nav iedegta izskatās labāk.
Ko gan gribētu iemēģināt - sojas sveci. Ir domas, kur tādu varētu iepirkt?! (bravo)
Man atkal gēla sveces patīk vismazāk (bad) Lai arī smukas, tās mēdz nenormāli kupināt, it īpaši ja iekšā ielikti kaut kādi dekora elementi (piem. gliemežvāki) (crazy) Laikam tikai vienreiz man izdevās nopirkt labu gēla sveci... Smukas - jā, bet nepraktiskas.
Man ļoti, ļoti patīk vaska sveces. Vienkārši mīlu to aromātu! :)