Zilā krāsa

Zilās krāsas psiholoģiskā ietekme uz cilvēku, tās simboliskā nozīme

Zilā krāsa simbolizē gudrību, bezgalību, mūžību. Tā asociējas ar Visumu un dievišķo esamību. Debeszilā krāsa – domas skaidrība. Senie ēģiptieši šo krāsu izmantoja, lai attēlotu patiesību, visu lietu būtību. Tā bija arī debesu dievietes krāsa. Amerikāņu pētnieks F.Birrens savā grāmatā „ Krāsas simbolisms” raksta: „ Cilvēka ķermenis ir sarkans, intelekts – dzeltens, bet gars – zils.” Sarkanā krāsa simbolizē karstu, kaislīgu mīlestību, savukārt zila – vairāk vēsu, uz garīgām attiecībām vērstu mīlestību. Senajiem grieķiem zilā krāsa asociējās ar debesu dieviem Zevu un Hēru, kā arī mīlas dievieti Afrodīti.

Debeszilā krāsa simbolizē aizsardzību, mieru un iedvesmu. Tā ir Jaunavas Marijas krāsa, kuru gleznās simboliski attēlo zilas krāsas apģērbā. Zilā tiek uzskatīta arī par sievišķā pirmsākuma un attīstības krāsu.

Pētījumi ir pierādījuši, ka zilās krāsas gaismas starus var izmantot dažādu kaišu ārstēšanai. Gaiši zilās krāsas ietekmē samazinās arī muskuļu sasprindzinājums un asinsspiediens, kā arī palēnina elpošanu. Zilo krāsas ietekmes rezultātā cilvēkam var pat mazināties sāpju sajūta. Psihiatrijā zilo krāsu rekomendē, lai mazinātu uzbudinājumu un nervu sasprindzinājumu. Taču, tāpat kā ar jebkuru krāsu, arī zilo nav ieteicams pārspīlēt. Ilgstoša pārsātināšanās ar zilo krāsu var izraisīt apātiju. Pārsātināšanās ar krāsu notiek tad, ja cilvēks ilgstoši atrodas kādas krāsas ietekmē, piemēram, ilgu laiku uzturas telpā, kurā dominē viena spilgta krāsa un maz citu krāsu akcentu. Pārsātināšanās parasti notiek ar košām, spilgtām, spēcīgām krāsām.

Tumši zilā krāsa, tāpat kā gaiši zilā, pazemina muskuļu tonusu un, ja darāms ilgstošs fizisks darbs, var ietekmēt darba ražīgumu. Zilā krāsa palīdz atjaunot spēkus pēc smagiem emocionāliem pārdzīvojumiem. Tā izsaka tiekšanos pēc drošības, harmonijas, saistīta ar pašanalīzi un iedziļināšanos sevī.

Dabā zilo krāsu vislabāk varam izjust debesu zilgmē, jūrā. Atrodoties dabā un vērojot šīs krāsas piesātinātās ainavas, cilvēks izjūt harmoniju, relaksējas, ieklausās apkārtējās pasaules trokšņos un savā iekšējā pasaulē.

Konstatēts, ka zilā krāsa patīk vairākumam pieaugušo visā pasaulē. Tā vismazāk uzdzen apetīti, tā atbrīvo nervu sistēmu, rosina radošo potenciālu. Kandinskis atzinis, ka zilā ir pati dziļākā no krāsām. Skatiens tajā it kā iegrimst brīvi, nesastopoties ar pretestību. Tā ir visnemateriālākā no krāsām, pati tīrākā.

Tumši zilā krāsa labi sapludina virsmas. Tā atkarībā no toņa var būt gan neitrāla, gan vēsa. Gaiši pelēkzilā, gaišzilā optiski paplašina telpu, attālina plaknes. Zaļganzila rada dziļuma un irrealitātes iespaidu.

Nozīmes atšķirības vērojamas gaišu vai tumšu, blāvu vai piesātinātu krāsu raksturojumā un izmantojumā. Svarīga psiholoģiskā ietekmē uz uztvērēju arī blakus esošā krāsa. Apskatīsim, kā citu krāsu klātbūtne ietekmē zilās krāsas uztveri:

zila + ķiršu  - sarkana personības integrācija, kritiskās situācijās ļauj uzticēties sev, pārvarēt vientulības sajūtu;
zila + zaļa  - pastiprina iztēli, jaunradi, māca brīvi izpaust savas emocijas un pieņemt citus cilvēkus;
zila + dzeltena  - nomierinošs, līdzsvarojošs salikums, labs priekš saspringtām situācijām, sniedz jaunas idejas;
zila + balta  - rada filozofisku skatu uz dzīvi, atbrīvo no egocentrisma, atvieglo mācību procesu, nomierina impulsīvus cilvēkus;
zila + rozā  - aizsargātības sajūta, ļauj īstenot savas radošā ieceres, līdzsvarotība, patstāvība, intuīcija;
zila + sarkana  - palīdz saglabāt mieru krīzes situācijās;
zila + violeta  - piešķir domu skaidrību, palīdz plānot un organizēt cilvēku grupu darbu, ļauj atrisināt problēmas attiecībās;
zila + citrondzeltena  - līdzsvaro analītisko un radošo prātu, palīdz formulēt izjūtas;
zila + oranža  - ļauj izprast mentālos procesus, jaunrades prieks, spontānums, palīdz iet kopsolī ar laiku;
gaiši zila + gaiši rozā - stimulē optimismu, rada iekšēju mieru un spēku realizēt savas mākslinieciskās ieceres;

Dalies:
Novērtē: 4 (46)
Skatīts: 9455

komentāri

gorad

Cik interesanta informācija! Zilā ir mana mīļākā :)

Ede

Paldies par šo kvalitatīvo un pilnīgo informāciju!(kiss)

Zane

kāpēc nevar nokopēt tekstu?



Ko lasa citi?