Foto gadagrāmata no MYPRINT
Kopš 2007.gada, katru gadu veidojam foto gadagrāmatu – tādu kā ģimenes foto CV, kas labs noticis ar mums pa šo gadu, kādus cilvēkus esam sastapuši, kur bijuši, kā esam izmainījušies. Tajā ir kaut kas terapeitisks vai filozofisks pat, jo, pašķirstot šīs gadagrāmatas, saproti, ka viss ir pārejošs, cilvēki mainās ne tikai ārēji, bet arī iekšēji. Šogad nolēmu pamēģināt kaut ko jaunu – Myprint.lv stāstu albumu.
Kur apskatāmas Tavas fotogrāfijas? Visdrīzāk atbilde būs - manā Facebook profilā vai manā viedtālrunī vai Google Photos mapītē. Cik daudzi no jums fotogrāfijas reāli izdrukā taustāmā formātā? Pieļauju, ļoti maza daļa. Ja ciemiņiem, tad var arī atrādīt turpat mājas stacionārajā vai portatīvajā datorā. Foto albumos plauktā pieejamas tikai vecāku un vecvecāku fotogrāfijas. Tevis praktiski tur nav, it kā paaudze būtu izbeigusies.
Nu ja, citi laiki, citas tehnoloģijas. Un ir OK. Taču atceros vienu momentu, kad šogad uz BNI biznesa kontaktu rītu tika atnest polaroīds, un mēs, nu jau uzņēmēji vecumā pēc 30 ar aifoniem, samsungiem un ko tik vēl ne, kā mazi bērni fotografējāmies ar polaroīdu, priecājāmies, purinājām lapiņu un gaidījām to brīdi, kad attīstīsies ne tās labākās kvalitātes attēls. Bet tāds mīļš un taustāms.
Tad nu arī mūsu ģimenītē ir reiz tāda tradīcija padarīt foto mirkļus taustāmus. Kopš 2007.gada, katru gadu veidojam foto gadagrāmatu – tādu kā ģimenes foto CV, kas labs noticis ar mums pa šo gadu, kādus cilvēkus esam sastapuši, kur bijuši, kā esam izmainījušies. Tajā ir kaut kas terapeitisks vai filozofisks pat, jo, pašķirstot šīs gadagrāmatas, saproti, ka viss ir pārejošs, cilvēki mainās ne tikai ārēji, bet arī iekšēji (pretēji vispārpieņemtajam uzskatam) – aug, attīstās, kļūst pieredzējušāki, brīvāki, drošāki u.tml.
Nu labi, aizdomājos, atgriežamies pie tēmas, par ko ir šis raksts. Katru gadu (7 gadus pēc kārtas) esmu izmantojusi Pictures Happy servisu šādas fotogrāmatas izgatavošanai, šogad nolēmu pamēģināt kaut ko jaunu – Myprint.lv stāstu albumu (jo man svarīgas gan fotogrāfijas, gan teksts). Tajā apvienoju pēdējo divu gadu – 2014. un 2015. gada fotogrāfijas, tātad 2 gadagrāmatas vienā. Nu, varu padalīties ar pieredzi.
Saņemot pasūtījumu A. Čaka ielā 128, patīkami pārsteidza noformējums – kartona iepakojums, pārsiets ar linu diegu un logo uzlīmi. Pati gada grāmata kā tāda dārga dāvana bija iesaiņota baltā papīrā un klāt pievienota vēstule klientam, ar aicinājumu sniegt atgriezenisko saiti, kā arī daži reklāmas materiāli – to pašu iepriekš pieminēto polaroīda fotogrāfiju atdarinājums.
Pašķirstot grāmatu, tomēr sapratu, ka Myprint.lv produkts nav īsti piemērots mūsu gadagrāmatai kā tādai, drīzāk labi piemeklētu fotogrāfiju izdrukāšanai, kur pati fotogrāfija neprasa tekstuālu paskaidrojumu, pati fotogrāfija ir kā stāsts.
Ja atgriežamies pie grāmatas veidošanas tiešsaistes rīka, tad tajā, salīdzinājumā ar Pictures Happy, ir vairākas atšķirības. Pirmā – pirms grāmatas izveides nav jāielādē visas bildes, kuras Tu gribēsi izmantot konkrētajā projektā, bet gan var pa tiešo pievienot no datora. To varu atzīmēt, kā lielu plusu, jo ne vienmēr iespējams uzreiz atlasīt pilnīgi visas vajadzīgās vai Tev nozīmīgās fotogrāfijas.
Otra atšķirība, ko manā gadījumā vairāk varu pieskaitīt pie mīnusiem, ir tas, ka lapām nav šablonu jeb režģu, kuros var ielikt bildes, jo aizraujoties un patstāvīgi kombinējot, ja Tevi neviens nedisciplinē, var nonākt pie zināma raibuma, kad vienā lapā centies iespiest vairāk par četriem foto, uzlikt tekstu u.tml. Galu galā tas izdrukātā veidā izskatās diezgan haotiski, neprofesionāli un ar mazām, tikko pamanāmām, bet tomēr saskatāmām baltām šķirbām starp fotogrāfijām, kuras manuāli neveiksmīgi salaidu kopā. Režģis vienkārši šādus salaidumus nepieļautu – izvēlies, ko vēlies, vēlies, ko esi izvēlējies.
Myprint.lv grāmatas veidošanas rīks ir daudz piekāpīgāks pret bilžu kvalitāti, neprotestē pret zemas kvalitātes bildēm, bet ļauj tās izvietot, un rezultāts tiek drukāts, respektīvi, pats vainīgs, ja neproti izvērtēt, kas laba un kas ne tik laba fotogrāfija. Bet ziniet, ar neprofesionāli ir tā – ja fotogrāfija ir tik mīļa, nu tik mīļa, ka kvalitāte vai nejaušs izplūdums aiziet otrā plānā.
Tiešsaistes rīks ir gana ātrs, viss ielādējās un pievienojas momentā. Var arī ērti sekot jau aizpildītajām lapām un cik būs vēl uz priekšu, respektīvi, redzēt projekta kopskatu. Pasūtīšana ātra, saprotama, ar visiem attiecīgajiem paziņojumiem uz e-pastu – pasūtījums saņemts, izstrādes procesā u.tml.
Secinājums – Myprint.lv stāstu albums der drīzāk kā dāvana ar izmeklētām, labas kvalitātes fotogrāfijām, visdrīzāk bez teksta lappusēs, kaut arī pievienot to ir iespējams. Albums noskaņai, mirkļu atmiņām. Foto tiešām vēlams izvietot pa visu lapu, netaupot vietu un telpu. Gadagrāmatai kā foto pārskatam par notikumiem drīzāk nē. Noteikti nenožēloju, ka pamēģināju. Tagad grāmatu plauktā ir mazliet cita formāta foto gadagrāmata un jauna pieredze.
komentāri