Vintage stils

Mūsdienās arvien vairāk modē nāk speciāli vecinātas vai vecas oriģinālas lietas, kas tagad it kā iegūst otro mūžu. Dažādās tirgotavās un rotu bodītēs var iegādāt roku darinājumus – krāšņas brošiņas, mežģīņu žabo, vecinātas lādītes ar pagājušā laikmeta simboliem un motīviem, šallītes, retro somiņas, lakatiņus, čībiņas un no tik vēl ne, kas atgādina redzēto mammu vai pat vecmammu drēbju skapju dziļumos. Mīļas, labi panēsātas lietas, bet kuras žēl bijis izmest, tagad kļūst aktuālas un stilīgas. Kas tad īsti ir vintage?

Mūsdienās arvien vairāk modē nāk speciāli vecinātas vai vecas oriģinālas lietas, kas tagad it kā iegūst otro mūžu. Dažādās tirgotavās un rotu bodītēs var iegādāt roku darinājumus – krāšņas brošiņas, mežģīņu žabo, vecinātas lādītes ar pagājušā laikmeta simboliem un motīviem, šallītes, retro somiņas, lakatiņus, čībiņas un no tik vēl ne, kas atgādina redzēto mammu vai pat vecmammu drēbju skapju dziļumos. Mīļas, labi panēsātas lietas, bet kuras žēl bijis izmest, tagad kļūst aktuālas un stilīgas. Bet ... kā viens gudrs cilvēks no modes pasaules teica (diemžēl tagad uz sitiena neatceros kurš, bet atziņa iespiedusies apziņā) – nekas jauns netiek izdomāts, viss tiek pārņems no iepriekšējiem laikiem, mazliet pārveidots vai uzlabots, taču pārņemšana nekad nebūs simtprocentīga.

 

Manuprāt, vintage stils ir tipiska mūsdienu postmodernās pasaules vēsma, kas tagad lieliski izpaužas apģērba modē, sadzīves priekšmetu un interjera dizainā. Atceroties postmodernisma pamatpostulātus – atdarināšana, citēšana, dažādu laikmeta detaļu sublimācija, eklektisms, pārdrošas un neparastas kombinācijas – jāsaka, šis stils tos pilnībā attaisno.

Kas tad īsti ir vintage? Pirmā asociācija, ka iet runa par labi izturētu vīnu. Taču tagad šis jēdziens kļuvis daudz plašāks, ietiecas modes un dizaina jomā. Par vintage stila lietām varam dēvēt apģērbus, sadzīves priekšmetus, aksesuārus, kas atnākuši pie mums sākot no pagājušā gadsimta 20.gadiem (vēl vecākas lietas jau dēvē par antikvārām) un nav jaunākas par 20 gadiem, atskaitot no mūsu dienām. Tātad aizgūtais no 80-tajiem, arī var būt vintage, kaut gan mums ir tieksme ieskatīties dziļāk pagātnē, kur valdīja mežģīnes, rišas, mākslīgas puķes, brošiņas (laikam būsim noguruši no askētisma, šaurības un minimālisma, ko it īpaši skarbi izjutušas postpadomju valstis).

Tieksmi pēc vintage lietām nosaka vairāki faktori:

• lietas unikalitāte – apģērbjot kaut ko vintage stilā, vari sev droši apgalvot, ka otram tāda tērpa vai rotas nav, tātad līdz ar savu apģērbu arī tu jūties vienreizīgs, oriģināls, neatkārtojams;

• laba kvalitāte – ne velti konkrētā vintage lieta pārdzīvojusi pāris paaudzes, bet ir lietojama vai valkājama;

• materiāls, kurš bija raksturīgs tikai konkrētajam laika posmam un kurš mūsdienās nav „moderns” vai pat kuru nemaz vairs mūsdienās neražo;

• ekoloģiskā domāšana – otrreiz lietojamais apģērbs, second hand, kā arī vintage lietu pagatavošanai nereti tiek izmantoti dabiski materiāli kā lins, āda, kaltēti augi, vecu apģērbu gabali, izlietotās pudeles, senas mežģīnes vai apsūbējušas pogas u.tml.

• paaudžu vēsture un vērtība – katra lieta savā ziņā nes sev līdzi kādu stāstu, tā it kā būtu piesūcināta ar pagātnes informāciju, un tas lietu padara īpaši vērtīgu;

• zīmoli – daži iegādājas vintage lietas ne tik daudz pašizteiksmes, bet kolekcinārās vērtības dēļ, meklē un pulcē ap sevi, piemēram, 50.-60.gadu lietas, turklāt uztur tās lietošanas kārtībā;

• demokrātiskas cenas – dažreiz mantu placī var atrast tādas lietas, par kurām agrāk tika maksāta barga nauda, bet tagad šī lieta tiek klasificēta kā nevienam vai gandrīz nevienam nevajadzīga un nopērkama par sakarīgu cenu.

   

Turklāt vintage stila lietas ir samērā viegli pagatavojamas, ja ir vajadzīgā pacietība un laiks materiālu sarūpēšanā (jāapstaigā ne mazums audumu, pērlīšu, mākslinieku piederumu bodīšu un jāpārrok bērniņos nogrūstās nevajadzīgās mantas), kā arī iedvesma, izdoma un idejas. Pēdējo tagad netrūkst, pilns tīmeklis un dažādi pulciņi, kur var apgūt rotu darināšanu, dekupāžu, aksesuāru šūšanu. Jāatzīst, pēdējā laikā es arī esmu saslimusi ar to padarīšanu. Šuju apkārt pa bodēm, meklējot dekupāžas lakas, bitumu, zeltītus putekļus, mežģīnes, pērlītes u.tml., lai vakaros kaut ko meistarotu.

Šeit apkopoju dažas bildes no kādas vietnes, kur ir daudz labu ideju vintage stila priekšmetiem – vecinātas mēbeles, rāmji, trauki, aksesuāri, oriģināli iesaiņojumi, tetovēti linu spilveni, izgreznotas vecas pudeles, pildītas ar kaltētiem augiem un tēju u.tml.


Izmantotie avoti:
http://en.wikipedia.org/wiki/Vintage_clothing
http://alicew.typepad.com/thoughts_from_alice_w/

Dalies:
Novērtē: 4 (25)

komentāri

Jūlija

Man gan nepatīk pēdējā laikā īpaši sludinātas divas vecas/jaunas vēsmas: vintage un dzīvot zaļi (bad)

Ilze

Kas vainas dzīvot zaļi? M? Īpaši pēc laika, kad nu jau zināmu laiku ir dzīvots pārāk \"zaļi\"? ;) Citādi nupat nupat, tupot pašiem savos atkritumos, viens otram jau tikai aušeles redzam...



Ko lasa citi?