Advente - atnākšana
Saskaņā ar senām tradīcijām vainagam ir divas nozīmes - karaliskā un uzvarētāja. Priežu vai egļu zari, ko izmanto, pinot vainagus, vienmēr ir zaļi, kas simbolizē cerību un mūžīgo dzīvību. Tradicionālā adventes krāsa ir violeta, kas norāda, ka gaidāms ķēniņš, kā arī to, ka tas ir gavēņa laiks.
Par vārda cilmi
Vārds "advente" tulkojumā no latīņu valodas nozīmē "atnākšana". Cicerons (106.–43. p.m.ē.) ar šo vārdu apzīmēja karavadoņa ienākšanu pilsētā. Tas vienmēr nozīmēja ienākšanu ar lielu spēku.
Taču, kā pareizi to lietot latviski – Advents vai Advente?
Meklējot patiesību, uzgāju valodnieka Jāņa Endzelīna skaidrojumu. Attiecībā uz laika posmu, kas ietver četras svētdienas pirms Ziemassvētkiem, lietojams vīriešu dzimtas vārds „advents”. Līdzīgi vīriešu dzimtē apzīmē arī citus garākus laika posmus: gavēnis, mēnesis, ceturksnis, gads. Salīdzinoši īsāki laika posmi parasti tiek apzīmēti ar sieviešu dzimtas vārdiem: dekāde, nedēļa, diena, stunda. Arī „Latviešu konversācijas vārdnīcā” šis vārds atrodams vīriešu dzimtes formā, atsevišķā šķirklī – advents. Tāpat tas tiek lietots tradicionālo kristīgo konfesiju baznīcas kalendāros.
Advente ir mūsdienās radies apzīmējums arī atsevišķai adventa laika svētdienai. Tāpēc varētu teikt, ka adventā ir četras adventes: pirmā advente, otrā, trešā un ceturtā advente. Šo svētdien varam teikt: „Adventa vainagā iededzinām otro adventes svecīti”.
Par laika posmu
Decembra pirmajā svētdienā tiek atzīmēta pirmā Advente, kas kristīgajā pasaulē iezīmē Ziemassvētku gaidīšanas sākuma dienu. Tieši ar pirmo Adventi sākas kristīgās baznīcas jaunais gads. Ar Adventi atzīmē arī laika posmu no ceturtās svētdienas pirms Ziemassvētkiem, un tas ir klusēšanas un pārdomu laiks pirms Kristus piedzimšanas.
Šogad, 2008. gadā pirmā Advente iekrita jau 30.novembrī, otro sagaidīsim šosvētdien – 7.decembrī, trešā Advente – 14.decembrī, ceturtā – 21.decembrī un tad jau arī klāt Ziemassvētku vakars – 24.decembrī.
Kaut gan tas ir gavēņa laiks, mazajiem Ziemassvētku gaidītājiem vairāki ražotāji mūsdienās sarūpē tā saucamo Adventes kalendāru ar 24 durtiņām vai atdalījumiem, kur katrā paslēpta kāda dāvaniņa vai saldums. Ārzemēs šī tradīcija ir plaši izplatīta, bet nu atnākusi arī pie mums.
2010. gadā advente sākas - 3. decembrī,
2011. gadā advente sākas - 27.novembrī
2012.gada advente sākas - 2.decembrī
2013.gada advente sākas - 1.decembrī
2014.gada advente sākas - 30.novembrī
2015.gada advente sākas - 29.novembrī
Adventes simbols
Visiem labi pazīstamais Adventes vainags (pirkts vai pašu rokām gatavots), kurā ik pēc nedēļas iededzam pa vienai svecei. Četras sveces simbolizē četras nedēļas - četri pakāpieni ceļā uz Ziemassvētkiem. Sveces gaisma iezīmē gaismas ienākšanu tumsībā, un ar katru brīdi, katru nedēļu gaismas kļūst aizvien vairāk. Aplis, ko veido vainags, kopš senseniem laikiem simbolizē mūžību un vienotību.
Saskaņā ar senām tradīcijām vainagam ir divas nozīmes - karaliskā un uzvarētāja. Priežu vai egļu zari, ko izmanto, pinot vainagus, vienmēr ir zaļi, kas simbolizē cerību un mūžīgo dzīvību. Tradicionālā adventes krāsa ir violeta, kas norāda, ka gaidāms ķēniņš, kā arī to, ka tas ir gavēņa laiks.
Vēl par Adventi lasi -
Mans dēliņš vēl neko daudz nezin par Adventi, bet viņš lieliski zin, kas ir Adventes kalendārs (smile)
Un es pati kaut kā īpaši gaidu Ziemassvētkus šogad! (angel)
Mūsdienās adventes svētdienās bieži tiek lietots sekojošs tematisks iedalījums:
1. svētdienā — Dieva solījums par pasaules Pestītāju Ēdenes dārzā;
2. svētdienā — praviešu solījumi Vecajā Derībā par pasaules Pestītāja nākšanu;
3. svētdienā — Jāņa Kristītāja norādījumi par Pestītāju tautas vidū;
4. svētdienā — Kristus norādījumi par Viņa otro atnākšanu Lielajā Tiesas Dienā.
..........divaini sanaak-2011 gada advente sakas 4.decembrii ??????
bus kljuda !!
Korekcija - šogad Advents sākas tieši šodien - 27.novembra svētdienā, ļoti vējainā, bet pietiekami siltā šai sezonai +8C. Skat. tekstā arī nākamo 4 gadu Adventa laika sākumus. ;)
adventu vainagi