Kāpēc draugi vairs nerunā viens ar otru?
Pieredze rāda, ka katram no mums izveidojas plašāks vai mazāk plašs paziņu loks, taču draugi ir tikai daži, vai pat viens (tāds īsts). Pats interesantākais, ka tie „īstie” draugi nāk līdzi tieši no bērnības, no skolas vai studiju gadiem. Tieši jaunībā, kad cilvēks aktīvi uzsūc informāciju, veido jaunas prasmes, iemaņas, veido vai nostiprina vērtības, veido arī paliekošas attiecības.
Divi cilvēki, divas dažādas pasaules ar dažādām realitātēm un to atribūtiem. Draudzība starp diviem cilvēkiem būtībā ir atribūtu vērtīguma sakritība vai līdzība. Ar jēdzienu „atribūti” šeit jāsaprot - konkrētu vidi (reālo, izdomāto, virtuālo), kopīgu vaļasprieku, kopīgu nodarbošanos, naksnīgas pastaigas, ilgas sarunas, interesantas grāmatas, filmas par abus interesējošām tēmām, alkoholu, cigaretes u.tml. Attiecībās atribūtiem ir ļoti liels svars. Ja atribūti nomainās, divus cilvēkus, divas realitātes maz kas saista.
Filmās un grāmatās bieži apspēlēts scenārijs – satiekas labi draugi pēc daudziem gadiem, kas ilgu laika posmu glabājuši atmiņā siltas domas par abu draudzību, un sākas taustīšanās, noskaidrošana – vai nu viņus kas saista, vai ne? Visbiežāk sanāk tā, ka atribūti katram ir nomainījušies – cits darbs, citas attiecības, ģimene, bērni, jaunas intereses, pazīšanās. Atliek tikai kavēšanās atmiņās par „vecajiem labajiem laikiem” un vairs nekas cits neveidojas, saruna ne par ko citu nevedas.
Būtībā katrai draudzībai var nosaukt atskaites punktu – „tas sākās brīdī, kad viņš apsēdās man blakus skolas solā un aizgūtnēm sāka stāstīt par ģitāras spēli”, „tas notika brīdī, kad kāda līdz šim nepazīstama čirkaina meitene pie augstskolas iestājeksāmenu rezultātu paziņošanas lapas pēkšņi man metās ap kaklu un aiz laimes, ka tikusi iekšā, bija gatava sabučot”, „to sajutu, kad visi bija aizsteigušies prom, bet viņa vienīgā pēc pasākuma palika kopā ar mani, lai sakārtotu zāli rītdienai”, „es viņu sadzirdēju tad, kad viņš vienīgais novērtēja manu skrējienu 100 m distancē, kad neviens cits nepievērsa manai centībai un nemaz ne augstajiem rezultātiem uzmanību” u.tml.
Ar gandrīz pirmajiem teikumiem saproti, ka abi runā „vienā valodā”, izveidojas raports. Saka - draugi saprotas no pusvārda. Pat runā tikai draugiem zināmā leksikā, kas pilna ar saīsinājumiem, daudznozīmīgiem vārdiem, tikai viņiem aktuāliem izteicieniem, saukļiem. Paziņas, protams, saprotas un jūtas kopā labi, bet tomēr jārunā pilniem teikumiem, ja nu pārprot, ja nu apvainojas.
Pieredze rāda, ka katram no mums izveidojas plašāks vai mazāk plašs paziņu loks, taču draugi ir tikai daži, vai pat viens (tāds īsts). Pats interesantākais, ka tie „īstie” draugi nāk līdzi tieši no bērnības, no skolas vai studiju gadiem. Tieši jaunībā, kad cilvēks aktīvi uzsūc informāciju, veido jaunas prasmes, iemaņas, veido vai nostiprina vērtības, veido arī paliekošas attiecības. Ar gadiem cilvēks paliek aizvien slinkāks, nevēlas vairs neko jaunu ielaist savā realitātē, nevēlas neko mainīt, līdz ar to neveidojas arī ciešāka draudzība, tikai paziņas.
Draugi parasti pārstāj savstarpēji kontaktēties ne jau nu aiz ļauna prāta (ja nu tikai nav noticis kaut kas ārkārtējs), bet gan tad, kad kopējo realitāšu atribūtu vērtība vairs nesakrīt. Patīkami no drauga dzirdēt – „es esmu tik priecīga, ka man ir tikpat traka draudzene kā es, vakardienas nakts tusiņš līdz rīta agrumam, čaļu izāzēšana, tas bija super”. Taču nu jau vienai no draudzenēm ģimene, tikko piedzimis mazais un tāds atribūts kā tusēšana līdz rītausmai zaudē savu vērtību. Otra joprojām brīva, liderīga, bet ko nu viena - daudz podus vairs nesagāzīsi. Aizvien retākajās tikšanās reizēs viena čalo par savu atvasīti, bet otra tikai novelk – „nu jā, saprotu, nu jā, protams, tev tas svarīgi”. Tas ir viens no piemēriem. Var mainīties atribūtu vērtības ne tikai ar apprecēšanos, bērna piedzimšanu, bet arī ar profesijas, amata, dzīvesvietas maiņu u.tml. Tad nu pienāk brīdis, kad draugiem jāpiestrādā pie savām attiecībām. Rodas jautājumi – cik mēs gatavi viens otram pielāgoties, piekāpties? Cik gatavi ziedot laika un enerģijas attiecību uzturēšanai? Cik spējam dot, neprasot pretī? Cik protam uzklausīt, neizjūtot pašieinteresētību? Galu galā – vai esam gatavi pieņemt, ka draugs un viņa vērtības ir mainījušās? Cik gatavi paši mainīties?
Runājot par to draudzību, nācās dzirdēt un pārliecināties par 2, manuprāt, patiesām lietām:
1. Īstā draudzība, atšķīrībā no mīlestības, ir abpusējs process. Nevar būt tā, ka tu ar kādu draudzējies, bet tas cilvēks ar tevi nē. Toties ar mīlestību ir savādāk: tu vari kādu mīlēt, bet tas otrs cilvēks tevi nē.
2. Īsts draugs ir tas, kurš var tev acīs pateikt patiesību un kam arī tu vari pateikt patiesību. Bez aizvainošanām, bez glaimojumiem, pilnīgi atklāti un godīgi.
Īstus draugus ir jāsargā un tad nebūs tā, ka mēs sākām runāt mazāk...
Gan draudzībā, gan mīlestībā, lai kaut kas sanāktu vajag gribēšanu kaut ko darīt attiecību labā no abām pusēm.
Nu es gribeetu oponeet :D Te ir jautaajums - ko katrs saport ar vaardu draudziiba - ja taa ir tikai kopiiga podu gaashana - tad nezinu, vai to obligaati var defineet par draudziibu - peec pieredzes saku - tas ja vienai draudzenei izveidojas gimene, bet otra veel ir lideriiga - tas iistu vai pareizaak teikt, patiesu draudziibu neizbojaas - protams, izpaliks trakoshanas briizhi - bet ne jau tas ir manupraat galvenais draudziibaa... jo agri vai veelu arii lideriigaas var kluut par maaminaam utt utml - bet bez privaataas dziives atribuutiem, tachu paliek veel tik daudz citi ar kuriem, vai deel kuriem tureeties kopaa - prieki, beedas, padomi, atbalsts, pieredze vai vienkaarsha pasedeshana pie TV - beznosaciijuma pienemshana - taa ir miilestiiba, taa ir draudziiba - es esmu draugs, nevis tapeec ka esmu jautra kompaanija vai aks cic...
es domaju, ka draudziba saak jukt, kad kaada no iesaistiitajaam puseem vienalga kaadu iemeslu peec patieshaam vairs neveelas veltiit laiku draudziibai - beerns, sieva, jauns hobijs, amats - tas noteikti nav shkeerslis!
Pilnīgi piekrītu, ka atribūtu maiņa var izmainīt cilvēkus, tādējādi arī viņu savstarpējās attiecības, pat draudzību. Jo bieži vien cilvēks pats nejūt , kā ir izmainījies, bet otrs to jūt. Par otru cilvēku nekad nevari būt drošs, viss ir mainīgs. Apstākļi maina visu, par to nav nekādu ilūziju.
Tomēr cilvēki, kas ir sajutuši grūtā brīdī drauga plecu, nekad pret to neizturēsies vieglprātīgi, tas jau nogulsnēsies viņu apziņā kā stabila vērtība, un pat ja dzīves ceļi dažādi sagrozīsies, tas stāvēs pāri visam. Un tad, pat pa telefonu simtiem km attālumā pasacīts labs vārds, dos pozitīvu dvesmu daudzām dienām. Ir sargeņģeļi, kurus mēs neredzam. Un ir sargeņģeļi, kurus redzam, dzirdam, jūtam - tie ir mūsu draugi.