Rimtā kūrortpilsētiņa – Hāpsala, Igaunija
Šoreiz brauciena pa Igauniju galamērķis bija pilsēta rietumu piekrastē – Hāpsala jeb Hāpsalu (Haapsalu). Izvēlējāmies tās izslavētās dziednieciskās atmosfēras, skaistās senās koka ēku arhitektūras un jūras tuvuma dēļ.
Šoreiz brauciena pa Igauniju galamērķis bija pilsēta rietumu piekrastē – Hāpsala jeb Hāpsalu (Haapsalu). Izvēlējāmies tās izslavētās dziednieciskās atmosfēras, skaistās senās koka ēku arhitektūras un jūras tuvuma dēļ.
Pilsētiņa sena (kopš 13.gs.) un maza, raitā solī kājām izstaigājama krustu šķērsu vienas dienas laikā. Visa dzīvība un aktivitātes koncentrējas ap vienu galveno ielu Karja, kas pāriet Posti mnt. Abu ielu satekpunktā atrodas informācijas centrs, kurā paņēmām karti, lai vieglāk orientētos.
Hāpsala diezgan igauniska pilsēta. Te praktiski nedzird krievu valodu. Daudz somu tūristu, spriežot pēc automašīnu numurzīmēm.
Apmetāmies koka mājas mansarda dzīvoklī (iepriekš rezervējot onlineluxuryapartments.com) uz vienas no zemes strēlēm, kas ietiecas diezgan patālu jūrā, blakus promenādei un skatu uz veco pilsētu un līča ūdeņiem. Vieta kā radīta atpūtai. Neskatoties uz sezonalitāti (kā nekā pats vasaras vidus), ļaužu pūļu te nemanīja nedz pilsētā, nedz āra kafejnīcās, nedz arī pilsētas pludmalēs, vienā no kurām (Āfrikas pludmalē) omulīgi iekārtojusies gulbju ģimenīte – divi lieli un seši mazie gulbēni.
Ko redzēt?
Hāpsalas promenāde
Lieliska vieta agra saules gaismas pielieta rīta un laternu gaismu izgaismotā vakara pastaigām. Gaiss fantastisks. Klusums, plašums un jūra. Dekoratīvas laipas un koka namiņi virs ūdens. Ik pa sprīdim balti krāsoti soliņi ar atzveltnēm visas promenādes garumā. Skulptūras, saules pulkstenis, strūklaka.
Uzmanību uzreiz piesaista 19. gs. beigās uzceltā, koka mežģīnēm rotātā Kūrzāle, kas saglabājusies savā sākotnējā izskatā. Tur iekārtojusies kafejnīca Kuursaali Suvekohvik un ik pa laikam notiek koncerti vai slēgti vakara pasākumi.
Izdevās pavērot vienas filmas uzņemšanu par padomju laikiem. Uz Kūrzāles parādījās Staļinu slavējošs uzraksts uz sarkanas drapērijas, kā arī visu brālīgo republiku karogi plīvoja gaisā. Vecā Volga, kravinieks un citi rekvizīti.
Pabijām arī uz vakara koncertu spāņu mūzikas un deju ritmos. Uzstājās soprāns Janne Ševtšenko un flamenko dejotāja Claudia Ševtšenko, ģitārists Tiit Peterson un klavierspēles meistars Tarmo Eespere.
Par godu pasaulslavenā krievu komponista Pētera Čaikovska atpūtai Hāpsalā 1867.gadā promednādē uzstādīts Čaikovska soliņš. Komponists bija izdzirdējis igauņu tautasdziesmu Kallis Mari, viņš šo melodiju vēlāk izmantoja savā slavenajā VI simfonijā, melodijas sākuma notis iegrebtas arī šajā dolomīta soliņā.
Blakus uzstādītā ierīce paredzēja iespēju noklausīties īsu stāstījumu par Čaikovski trīs valodās un mūziku no skaņdarba. Diemžēl nedarbojās. :(
Savukārt daudzie rožu stādi gan pie Čaikovska soliņa, gan pie Kūrzāles piešķir promenādei pasaku zemes auru.
Ilonas Viklandes māja
Dzeltenā mājiņā Lindas un Rüütli ielu stūrī tagad iekārtots pasaulslavenās bērnu autores Astrīdas Lingrenas grāmatu ilustratores Ilonas Viklandes muzejs. Šeit pagājusi Ilonas bērnība, un šeit viss domāts tieši domāts bērniem, sākot no virtuvītes, rokdarbu un zīmējumu darbnīcas, beidzot ar jāšanu uz koka zirdziņa. Te var uzrakstīt un nosūtīt vēstuli Karlsonam, kas dzīvo uz jumta, kā arī ielūkoties viņa istabā. Ieejas biļete pieaugušajam – 5EUR.
Te var arī iegādāties kartiņu ar Ilonas Viklandes ilustrācijas reprodukciju un nosūtīt pa reālu pastu ar oriģinālu pasta stampogu Pepijas Garzeķes formā.
Hāpsalas bīskapa pils
Diezgan paliela teritorija, kuru ieskauj 13.gs. mūri. Pils tornis ar zvanu un pulksteni, kurš vēstī pilsētai pusstundas un stundas. Šeit sastopams Igaunijā slavenākais spoks (it īpaši augusta pilnmēness naktīs) – Baltā Dāma, aizsarggrāvī atrodams stilizēts viduslaikus atgādinošs bērnu rotaļu parks, liels šaha galds, loka šaušanas vieta un keramikas darbnīca un reizē veikaliņš.
Igaunijas Dzelzceļa muzejs
Muzejs atrodas pilsētas nomalē un ir iekārtots vecajā stacijas ēkā. Ekspozīcija trīs nelielas istabiņas, plus ārā var aplūkot uz sliedēm uzstādītās dažādu laikmetu lokomotīves un vagonus.
Ieejas biļete pieaugušajam, kas atgādina vilciena taloniņu – 2EUR. Muzejā filmēt un fotografēt nedrīkst.
Tieši tajā dienā vienā no stacijas zālēm uzgājām seno marku un pastkartīšu kolekciju izstādi. Bija iespēja pavērot un salīdzināt vietas Hāpsalā, kā izskatījās gadsimtu vai pāris atpakaļ un tagad.
Hāpsalas lakatu muzejs
Atrodas - Ehte tn 4, netālu no bīskapa pils pie Zviedru tirgus laukuma ar strūklaku. Tūristu kartē nav iezīmēts. Varbūt tāpēc, ka tas ir vienā mājā ar citu rokdarbu galerijām un veikaliņiem. Ieeja tajā par ziedojumiem. Ekspozīcija vienā istabā, kurā mūs sagaida rokdarbniece, kura nemitīgi ada un labprāt izrāda savus darinājumus.
Šeit ne tikai šalles vai plecu lakati, bet no smalkās dzijas pagatavotas veselas kleitas un pat somiņas. Fantastisks roku darbs. Izrādās smalkvilnas darinājumi ir Hāpsalas simbols jau kopš pagājušā gadsimta.
Blakus veikaliņā var nopirkt pašu dziju, adatas, dažādus darinājumus, mākslinieces Tiiu Randmann stikla sakausējumu rotas (13 – 25EUR) u.tml. Viena tāda smalkvilnas šalle maksā ap 200EUR. Ņemot vērā ieguldīto laiku, darbu un meistarību, nemaz nav tik daudz.
Ko iegādāties?
Blakus muzejam, Karja 4, atrodas paliels rokdarbu veikals Ehe ja Ehtne Käsitöö, kur visi darinājumi ir pamatā no koka. Te var iegādāties ļoti smalkas koka rotas, rotaļlietas, tradicionālos koka nazīšus, paliktnīšu, lādītes un ko tik vien vēl ne.
Bīskapa pils teritorijā mākslas darbnīcā var nopirkt dažādas keramikas rotas, dažnedažādos krāsojumos. Auskari no 3EUR, kaklarotas, atslēgu piekariņi, magnētiņi u.tml.
Kafejnīcā Rondo Kohvik (Posti 7) var iegādāties dažādas marcipāna figūriņas. Cena atkarībā no svara. Vidēji lielas – 2,50EUR.
Kur paēst?
Ēdināšanas vietu piedāvājums paliels, bet visas iestādes koncentrējušās gar galveno ielu un gar promenādi vai tās tuvumā.
Dzīvojoties dažās dienas pa pilsētu, ieturējāmies vairākās vietās. Pirmā bija Hermannuse Maja blakus bīskapa pilij –dārgi un nevelk uz restorāna līmeni. Tad restorāna Soffa āra terasē uz Posti ielas (viegli pamanāma) – apkalpošana laba, gana gardi, bet padārgi.
Gribu ieteikt divas vietas uz strēles, kur patiešām garšīgi un cenas pieņemamas, vai arī atbilstošas kvalitātei. Veskiviigi Trahter jahtu piestātnes teritorijā un Wiigi kohvik ar stiklotu zāli un atvērtu terasi ar skatu uz līča ūdeņiem.
Vairāk par pilsētu arī foto galerijā:
Malači. Bija interesanti aplūkot.