Zaanse Schans - tradicionālā Nīderlande
Vēsturisks ciematiņš, kas atspoguļo 18.-19.gs. nīderlandiešu sadzīvi. Praktiski brīvdabas muzejs ar vairākām joprojām darba kārtībā esošām vējdzirnavām, tradicionāliem dzīvojamajiem namiņiem, kas lielākoties pārtapuši par bodēm, kafejnīcām, suvenīru tirgotavām, mini muzejiem un meistardarbnīcu vietām. Kā arī ar gleznainu skatu uz piekrasti, uz kuras fona tā vien gribas taisīt selfijus.
Visērtākā nokļūšana ir ar vilcienu no Amsterdamas centrālās dzelzceļa stacijas. Jāpavada mazliet vairāk kā pusstunda ceļā līdz Zaanse Schans stacijai, tad kādas desmit piecpadsmit minūtes raitā solī līdz tiltam, kas ved uz vēsturisko ciematiņu.
Pa ciematu var brīvi pastaigāties, fotografēties, iepirkties, baudīt karsto kakao, kas nācis no blakus esošās rūpnīcas un kura smārds virmo nemitīgi gaisā. Dzirnavu apskate ir par maksu – 4 eiro ieeja katrā. Vai arī var uzrādīt I amsterdam city card.
Pirmās dzirnavas ir graudu malšanai un miltu iegūšanai. Var vērot malšanas procesu, izložņāt pa dzirnavām, izstudēt laipni pasniegto bukletu angļu valodā, uzkāpt uz skatu laukuma un vērot iespaidīgos dzirnavu spārnus, kurus vējš dzen uz priekšu ne pa jokam un kuri draudīgi kustas tieši virs galvām. Jā, tur ir ļoti vējains, ideāla vieta vējdzirnavām. Katrām dzirnavām ir sava iesauka. Šīm - “Krāsainā vista” - De Bonate Hen. Tās uzbūvētas 1693.gadā un joprojām kārtīgi pilda savas funkcijas.
Otrās vējdzirnavas - “Meklētājs” - De Zoeker. Tās reģistrā pirmo reizi minētas 1676.gada aprīlī. “Meklētājs” iegūst eļļu no linsēklām un rapšu sēklām. Visas detaļas ir iesūkušās eļļā. Salīdzinoši ar pirmajām dzirnavām, te viss šķiet tumšāks un lipīgāks. Tūristiem ir iespēja vērot eļļu spiešanas procesu, kā arī keramikas pudelēs iegādāties izspiesto zemesriekstu eļļu.
Trešās vējdzirnavas - “Kaķis” - De Kat arī paredzētas eļļas spiešanai. Papildus dzirnavās iekārtota maza gleznu galerija, kur darbos attēlotas Nīderlandes ainavas, protams, ar vējdzirnavām.
Netālu esošās mājiņās var iegādāties dažādus saldumus – tradicionālās vafeles (2.50-3.50 eiro gabalā), sviesta kūku ar ķirbju un magoņu sēklām, kakao pulveri un šokolādes, kakao dražejas, pat alu ar kakao. Tālākos namiņos var vērot siera un koka tupeļu pagatavošanas meistarklases. Tāpat gan sieru, gan tupeles, gan garšvielas (īpaši sinepes), gan daudzkrāsainās koka tulpes (2.50 eiro gabalā vai komplektu no 9 tulpēm par 19.95 eiro) var iegādāties līdzvešanai.
Tāpat ir iespēja apmeklēt Zaans muzeju, kur iepazīties ar vietas vēsturi, ražotnēm, kādreizējo godājamo pilsoņu ģīmetnēm, šokolādes ražošanas vēsturi – vecajām iekārtām, krāsainajām retro saldumu kārbām, kas ir iecienīts krāmu tirgus un gandrīz katras mājsaimniecības virtuves atribūts, formiņām.
Tā bija svētdienas diena, un atceļā no brīvdabas vēsturiskā ciema uz mūsdienu ciemu netīšām nokļuvām arī vērienīgā krāmu tirgū, kurš bija izvietojies visas galvenās ielas garumā. Radās sajūta, ka katrs sevi cienošs iedzīvotājs bija kaut ko izstiepis ārā no mājām un mēģina noandelēt. Nevis baigās naudas dēļ, bet izklaides un jautrā burziņa dēļ.
komentāri