Saulainās Kalifornijas vīni
Jau no pirmajām stāstījuma epizodēm sapratu, ka par šiem vīniem un šo vīnu apgabalu būs rakstīt daudz vienkāršāk, jo tas ir daudz brīvāks no kanoniem. Kalifornijas vīni sastāda 9/10 no visas lielās Amerikas vīniem. Klimats ir gaužām pateicīgs – silts un saulains gandrīz visu gadu. Pamatprincips – vienkāršība, saprotamība vīna lietotājam.
Nu jau riktīgi ziemīgā piektdienas vakarā notika kārtējā vīna draugu klubiņa sanākšana pie Larisas. Vakara kārtībā ASV Kalifornijas vīni. Jau no pirmajām stāstījuma epizodēm sapratu, ka par šiem vīniem un šo vīnu apgabalu būs rakstīt daudz vienkāršāk, jo tas ir daudz brīvāks no kanoniem, simtgadējām tradīcijām un varbūt pat mazliet virspusīgāks nekā vecajā labajā Eiropā. Taču jebkurā gadījumā Kalifornijas vīni mūsdienās ieņēmuši svarīgu nišu vīna pasaulē un atraduši savus patērētājus.
Sākumā mazliet par Kaliforniju – vienu no ASV 3.pēc lieluma un 1.pēc apdzīvotības štatiem ar galvaspilsētu Sakramento un no „bojeviku” filmām plaši pasaulē pazīstamo gubernatoru Arnoldu Švarcenegeru. Neesam bijuši Amerikā un tās ģeogrāfija, kultūra un tradīcijas nekad nav īsti saistījušas (kaut gan tā pa visām spraugām spraucas arī Eiropā ar burgeriem, helovīniem, rokenrolu, popkultūru u.tml.), taču pāris pilsētas no mēdijiem un grāmatām pazīstamas – Sanfrancisko (Alkatrazas cietuma sala, Golden Gate Bridge), Losandželosa jeb eņģeļu pilsēta (lielākā Kalifornijas pilsēta, kino industrijas meka - Holivuda pie pilsētas robežām, smogs). Izrādās Kalifornijas štats platības ziņā ir lielāks par Vāciju.
Ja runā par vīnogulāju audzēšanas un darīšanas nozari, tad Kalifornijas vīni sastāda 9/10 no visas lielās Amerikas vīniem. Klimats ir gaužām pateicīgs – silts un saulains gandrīz visu gadu. Ja veiksmīgai vīnogas nogatavināšanai nepieciešamas vismaz 100 dienas gadā, tad te tās ir veselas 180 dienas saules. Klusā okeāna tuvumus un labvēlīgā migla, kā arī minimālās laika apstākļu svārstības, bez draudiem no nežēlīgo salnu puses.
Mazliet mūzikas asociāciju rosināšanai no Beach Boys „California Dreaming”
Foto no California Wine Club
Atšķirībā no Eiropas Kalifornijā vīnogu audzētājs un ražotājs ir sadalīti, t.i., vīndari pašiem nepieder vīnogulāji, bet viņi iepērk no dažādiem audzētājiem. Visi vīni tiek izturēti ozolkoka mucās. Vīndari ārkārtīgi brīvi rīkojas ar vīnogu šķirņu jaukšanu gatavojot vīnus, tāpēc uz etiķetes ticamības moments – 100% štats, no kura nāk, 75% vīnogu šķirne, kas norādīta, 95% gads. Amerikāniskā brīvība, indivīda tiesības un vaļa eksperimentam izpaužas pilnā mērā arī vīna ražotnē. Galvenais nozares pamatprincips – vienkāršība un saprotamība vīna lietotājam. Turklāt cenu diapazons no 2$ līdz 200$ Kalifornijas vīnu dara ļoti pieejamu patērētājam. Striktu kvalitātes kritēriju nav (nekas tāds netiek norādīts arī uz etiķetēm, atšķirībā no Eiropas), šķiet galvenais – dzerams/nedzerams.
Kalifornijas vīnu tapšanas vēsture ir gana interesanta, sākusies 18.gs. vidū, pārdzīvojusi zelta skalotāju laikus, sauso likumu, kad vīna darītavu skaits saruka līdz 160, tad kaitēkļa filaksēras uzbrukumu vīnogulājiem, kas samazināja vīndarus līdz pat 10, līdz beidzot galvu reibinošais kāpums ar apmēram 1400 vīna darītavām mūsdienās. Baltā un sarkanā vīna proporcijas gadu laikā ir svārstījušās no sarkanā dominantes līdz baltā pārākumam, līdz 2000.gadā nostabilizējās robežās – 55% baltvīni un 45% sarkanvīni.
Pirmais vīns no tālā kontinenta Bonterra Viognier Mendocino, baltvīns 14%. Vīnogu šķirnes: Viognier 85%, Marsanne 10%, Roussanne 3%, Muscat 2%. Izturēts 4 mēnešus ozolkoka mucās. Krāsa eļļaina, garšā arī izteiksmīga un krējumaina struktūra, eksotisku augļu un ziedu buķete. Baudījām kopā ar Cēzara salātiem.
Foto no Weekly Wine Journal
Subjektīvais vērtējums: smarža atgādina rīslingu, uzreiz doma - patiks, pēc garšas skābens, tumīgs, asociācija – ziedu pļava. Patīk!
Sonoma-Cutrer Russian River Ranches Chardonnay – baltais, 14,2%, no Chardonnay (CH) vīnogas, izturēts 12 mēnešus ozolkoka mucās. CH – ceptu ābolu sviestā aromāts, vīnoga, kuras labākais kavalieris ir ozolkoka dēlis. Aromāts saules nopelns – jasmīns, rožu ziedlapiņu pārsvars pār tropisko mango, ananāsu un bumbieri. Garša spirdzinoša, izteiksmīga struktūra papildina komplicēto citrusu, ličijas augļu un pļavu ziedu salikumu ar tikko manāmu vaniļu.
Foto no John on Wine – a wine blog
Subjektīvais vērtējums: asociācija – vasara, patīkams skābumiņš, vaniļa, krējumaina garša. Patīk!
Irony Pinot Noir Russian River Valley 2006 – sarkanais, 14,5%, pamatā no Pinot Noir vīnogas. Nogatavojušos ķiršu un meža ogu aromāts, kas sajaucas ar ciedra notīm. Vīns izturēts 18 mēnešus ozolkoka mucās. Ideāli pie ceptas gaļas, liellopu gaļas ēdieniem, siera. Larisas gatavotā dzeltenā paprika arī bija lieliska.
Subjektīvais vērtējums: tanīni liek par sevi manīt, taču krēmīgums saglabājas, vienu pašu nē, ar gaļu, krāsa sarkanīgi brūna, liecina par piemītošo smagnējumu.
Villa Mount Eden Antique Vines Zinfandel 2005 – sarkanvīns, 14,5%, no Zinfandel 85% un Petit Syrah 17% vīnogām. Turklāt Zinfandel tiek uzskatīta par vīnogu, kas radusies tieši Amerikā, nevis kā vairums, kas tika ievestas no Eiropas. Vīns izturēts 12 mēnešus ozolkoka mucās. Aromāts atgādina plūmes un avenes. Lielisks kopā ar BBQ, putna gaļu, ribiņām, siera fondi, lazanju. Pasniegšanas temperatūra 16-18C.
Subjektīvais vērtējums: tanīnu savelkošā sajūta nav tik liela, patika ar saldenajām pasniegtajām dzērveņu un rozmarīna/piparmētras mērcēm. Neveiksmīgs antīkuma atdarināšanas mēģinājums uz etiķetes.
Robert Mondavi Private Selection Cabernet Sauvignon 2005 – no vismaz Cabernet Sauvignon 75%, Syrah, nedaudz Merlot, Malbec un Petit Sirah vīnogām. Vīnam izteikta nogatavojušos plūmju garša ar meža aveņu akcentu. Pasniedz ar uzkodām, grilētu vistu, jūras veltēm, vieglām itāļu pastām.
Foto no Clay McLachlan & PP Martin
Subjektīvais vērtējums: mīksta pēcgarša, tanīni netraucē, bērnības sīrupa smarža, var baudīt vienu, nesauc pēc gaļas. Viens no nedaudzajiem sarkanvīniem, kas patīk!
Ar pēdējo vīnu - vectētiņu Stephan Ridge Paso Robles 1999 no 40% Cabernet Sauvignon un 60% Shiraz vīnogas pirmo reizi bija pieredze, kad vīns izdzīvojis savu mūžu un vairs īsti nav baudām. Subjektīvais vērtējums: smaržo pēc portvīna, garša grūti formulējuma. Kompensācijai Larisa piedāvāja septīto vīnu no personiskajiem krājumiem, kas nebija iekļauts vakara degustējamā materiāla sarakstā, - Fetzer Valley Oaks Zinfandel 2008 – sarkanvīns, zaļo piparu aromāts.
Foto no California Stock Photo
Sanāk, ka apkārt ir gads, kā esmu pievienojusies vīna draugu klubiņam. Nu beidzot esmu pamazām noformulējusi priekš sevis divas lietas – patīk baltie vīni no Chardonnay vīnogas, otrs – man vajag nopietnu pabiezu, bet ērtu pierakstu grāmatu, kurā apkopošu svarīgāko informāciju par dažādu zemju vīniem, lai ar to drošā solī varētu doties gan uz specializētiem vīna veikaliem, gan paķert līdzi ceļojumā uz konkrēto vīna reģionu.
komentāri