Intervija ir pārdošanas akts

Intervija nav saruna vai dialogs – tas ir veids, kā jūs pārdodat savu stāstu. Intervija ir pārdošanas akts – viss, ko jūs sakāt, liek “pirkt” vai “atstāt plauktā” - tā LTRK semināra “Katra intervija ir iespēja! Kā to izmantot?” dalībniekiem skaidroja žurnālists un LNT Ziņu TOP 10 vadītājs Haralds Burkovskis.

Divu stundu seminārā Haralds detalizētāk skaidroja 3I principu, kura ievērošana svarīga, kad komunikācija notiek ar TV žurnālistiem. Tātad pirmais I – iespaids, kuru rada izskats, apģērbs un runa. Pirmais iespaids mums par cilvēku rodas jau pirmajās 30 sekundēs. Racionālais prāts spēj apstrādāt 70 informācijas vienības šajā īsajā laika posmā, bet iracionālais – 7 miljoni vienību. Tāpēc fona informācija, tēls ir ļoti svarīgs. Klausītājs, skatītājs uzreiz neapzināti nolasīs, to informāciju, ko nepasakām, bet kā īstenībā jūtamies.

Otrs I – ietekme. Intervējamais runā iedvesmojoši, kaislīgi, ar degošām acīm – lūk, tā ir “garšīga” intervija, lai arī ko viņš/-a vēstītu. Lai radītu ietekmi uz klausītāju un skatītāju, to ir jāpazīst – kas viņi ir, jūsu auditorija? Nav pareizi stāstīt visiem, jāizvēlas stāstīt tiem, kuriem būtu tas jāsadzird. Tāpat ir jāsagatavojas, jāatbild uz jautājumiem - Ko lai viņi dara? Kāpēc lai viņi to darītu vai nedarītu? Tāda kā iekāpšana savas auditorijas “kurpēs”, nostāšanās viņu vietā.

Trešais I – intervija. Tā var būt reaktīva – vienkārša atbildēšana uz uzdotajiem jautājumiem; vai proaktīva – izstāstīt savu stāstu, paust savu passion, parādīt, ar ko esi labāks, savādāks, ievērojamāks. Otrs variants atkal ir šī “garšīgā” intervija, kas lieti var noderēt tieši uzņēmējam. Tomēr jāuzmanās, lai stāsts būtu ne tikai spilgts, bet gana uztverams (ar loģiskām pauzēm) un gana īss (Latvijas gadījumā 20 sekundes ētera laika, pasaules kontekstā – 13 sekundes ētera laika).

Daži interesanti un noderīgi padomi, ko derētu ņemt vērā gatavojoties TV intervijai un tās laikā:

  • Neizvēlēties baltu, melnu vai svītrotu (acīs ņirbošu) apģērbu TV intervijai. Latvijai piemērotie toņi – neitrālie un pasteļkrāsas (pelēks, smilšu krāsas, tumši zils).
     
  • Izvairīties atbildēt pat uz slēgta tipa jautājumiem ar JĀ vai NĒ. Veidojiet atbildi ar pilnu teikumu, var pat atkārtot jautājumu vai to pārfrāzēt.
     
  • “Nav komentāru” - nav atbilde. Stāstiet to, ko varat vai drīkstat stāstīt, ko nevarat, nestāstiet!
     
  • Pirms došanās uz interviju vai atbildēšanu telefonintervijā vai klātienē noskaidrojiet, par ko būs intervijas, kas būs tās dalībnieki. Tāpat pašam priekš sevis ir jāsagatavo atbildes uz “neērtajiem” jautājumiem. Varat atteikt interviju, bet norādiet virzienu, citu kontaktpersonu, kas var komentēt.
     
  • Katrs no mums ar laiku apaug ar profesionāliem žargoniem un parazītvārdiem. Centieties vienkāršot un sakārtot savu runu. Runājiet vienkāršā (nevis prastā) valodā ar vienkāršiem cilvēkiem!
     
  • Savam stāstam izvēlēties 3 galvenos argumentus, ne vairāk. Princips ir tāds – ja vēlies vienkārši palikt slavens, tad tā ir Tava darīšana, ja vēlies man/mums palīdzēt, tad tā ir cita runa.
     
  • Atsakieties runā no lieliem skaitļiem vai procentiem. Labāk lietojiet – viens no desmit, katrs otrais, tik augsts kā Pēterbaznīcas tornis, tik liels kā stadions u.tml.
     
  • Lai vienmēr pa rokai ir alegorijas, metaforas, visiem labi zināmi teicieni, salīdzinājumi, sakāmvārdi, joki. Piemēram: “Vai tas tik nav Jūsu deguns un ko tas dara manās lietās?''
     
  • Trenējieties runāt. Pārliecinātība kameras priekšā nāk tikai ar pieredzi. Izmēģiniet kolēģu, draugu, spoguļa priekšā! Lasiet skaļi balsī, piemēram, pasakas bērniem vakaros. Tas palīdz attīstīt pauzes runā, intonāciju maiņas.
     
  • Sakopiet kurpes, plaukstas, pirkstus, nagus, tāpat kā pulksteņi un rotas lietas – tie visi ir operatoru mīļākie objekti, ko parādīt tuvplānā.
     
  • Velciet ērtus apavus, jo sejā viss rakstīts – cik komfortabli jūs jūtaties.
     
  • Neskatieties nekad kamerā. Operators ir sarunas vērotājs no malas. Nesastindziet, kustieties un žestikulējiet brīvi. Operatora uzdevums ir noķert jūs kadrā.
     
  • Neļaujiet mugurai sajust atzveltni! Pieliecieties mazliet uz priekšu, neatgāzieties krēslā.
     
  • Labākā sejas izteiksme – atbrīvota, viegls smaids, apakšžoklis nav piespiest augšējam.
     
  • Sākoties intervijai, sasveicinieties! Labojiet, ja jūsu uzvārdu pasaka nepareizi! Pārtrauciet, ja vajag, bet ar smaidu! Nesaprotat jautājumu? Pārjautājiet!
     
  • Runājiet lēnāk nekā ikdienā (stāstošā izteiksme).
     
  • Atkārtojiet cik bieži varat. Nelietojiet “kā es jau iepriekš teicu”. Pasakiet savu vienu vissvarīgāko teikumu, ko esat sagatavojis!
     
  • TV žurnālista “Paldies!” nozīmē “Paldies!”, bet nevis: “Intervija beigusies, varat celties un iet prom!”
     
  • Paturiet prātā, ka nav nekā privāti vai ārpus ieslēgtās kameras. Intervija sākas, kad TV žurnālists ar operatoru pārkāpj uzņēmuma durvju slieksni, un beidzas, kad viņi atstāj telpas. Jūs nekad nevarat būt drošs, ka jūsu komentārus aiz kadra neieraksta.
Dalies:
Novērtē: 4 (4)

komentāri



Ko lasa citi?