Aiviekstes HES aizsprosts jeb SPA zem klajas debess
Tas bija īsts atklājums priekš manis un patiess baudījums šovasar paplunčāties Aiviekstes HES aizsprosta pakājē un pastāvēt zem ūdens spiediena radītā spēcīgā ūdenskrituma. Turklāt Aiviekstes upe paredz ūdens priekus dažādu dziļumu piekritējiem, sākot no „ūdens līdz potītei” un beidzot ar „vairs nestāvu kājās”. Aiviekstes HES izrādās ir ne tikai gleznaina vieta, bet arī savulaik lielākā elektrostacija Latvijā.
Tas bija īsts atklājums priekš manis un patiess baudījums šovasar paplunčāties Aiviekstes HES aizsprosta pakājē un pastāvēt zem ūdens spiediena radītā spēcīgā ūdenskrituma. Turklāt Aiviekstes upe paredz ūdens priekus dažādu dziļumu piekritējiem, sākot no „ūdens līdz potītei” (tas nenoliedzami ir manējais) un beidzot ar „vairs nestāvu kājās”. Aiviekstes HES izrādās ir ne tikai gleznaina vieta ar salām, krācēm, zivju ceļu, Ulmaņa stādītiem ozoliem u. tml., bet arī savulaik lielākā elektrostacija Latvijā ar pasenu vēsturi.
Aiviekstes elektrostacijas vēsture sākas pagājušā gadsimta 20.gados, kad K. Zadde, E. Lūsis, F. Ansons iegūst savā īpašumā Šīrona ūdensdzirnavas, blakus malšanai un koku zāģēšanai sāk ražot elektrību un piegādāt to tuvākās apkārtnes patērētājiem un Krustpilij. No 1925. – 1935.gadam tā ir lielākā Latvijas HES. Aiviekstes HES turbīnu ēka ir celta 1928.-1932.g. 14 km no Aiviekstes upes ietekas Daugavā, kur veikta upes aizsprostošana un citi nepieciešamie būvdarbi, to skaitā izbūvēts plostu un zivju ceļš.
Aiviekste ir 14.garākā Latvijas upe (garums 114 km). Tā nosacīti atdala Vidzemi no Latgales, iztekot no Lubānas ezera Z gala un ietekot Daugavā. Lielākās pietekas: labā krasta - Iča, Piestiņa, Balupe, Pededze (6. garākā upe Latvijā, tā tad garāka par pašu Aivieksti), Liede, Kuja, Svētupe, Arona, Veseta; kreisā krasta - Zvidze, Īsliena, Alūksnīte, Braslava. Aiviekste ir viena no sarežģītākajām un ūdens plūsmas ziņā interesantākajām upēm Latvijā, kā arī bagāta ar zivīm.
Bet nu, atgriežoties pie patīkamā, palienot zem kārtīgas ūdens strūklas, ko rada aizsprostā izveidojušies caurumi, var saņemt kārtīgu muguras masāžu. Ja netīk ūdens straujums, var vienkārši pagulšņāt aizsprosta pakājē, pasēdēt uz akmens, veldzējot nogurušās kājas vēsajā ūdenī vai vienkārši pastaigāt pa ūdenszālēm klāto laukumu. Neviļus gribas šo vietu saukt par SPA (saīsinājumā no latīņu valodas "Sanus per Aquam" nozīmē “veselība caur ūdeni”) zem klajām debesīm un pilnīgi par brīvu un pieejamu katram. Pēc ūdens peldēm var saņemt arī saules peldes, turpat zālājā uz salas vai arī uz kāda no paprāviem aizsprosta balstiem.
Dažas bildes iespaida radīšanai:
Tas ir ļoti, ļoti bīstami. Tur peldēties ir aizliegts gan pirms aizsprosta, gan aiz aizsprosta. Gadās, ka aizsprosti lūzt, tad cilvēku samals pret akmeņiem kā gaļas mašīnā.
Ei nu Kaspar!?
Savā laikā tur regulāri notika ūdeņnieku mači. Viens no elementiem ielekt straumē lai ZEM krituma tevi biedri izmakšķerē...Patiesībā ikdienišķa lieta.
Vai tikai Kaspars nestrādā Vugd?!