Kā veselīgi zaudēt lieko svaru
Mūžsena, daudz zelēta, bet vienmēr aktuāla tēma, it īpaši sievietēm, kurām mūsdienu modes kanoni liek pastāvīgi uztraukties par slaidās līnijas saglabāšanu. Izmēģinājušas dažādas drakoniskas diētas un sapratušas, ka to iedarbība ir īslaicīga, atgriežamies pie patiesības pie ģenētiskās predisponētības un dzīvesveida. Objektīvi izvērtējot to, ko varam ietekmēt un vajag, bet par ko nevajadzētu iespringt.
Mūžsena, daudz zelēta, bet vienmēr aktuāla tēma, it īpaši sievietēm, kurām mūsdienu modes kanoni liek pastāvīgi uztraukties par slaidās līnijas saglabāšanu. Izmēģinājušas dažādas drakoniskas diētas un sapratušas, ka to iedarbība ir īslaicīga, atgriežamies pie patiesības pie ģenētiskās predisponētības un dzīvesveida. Respektīvi, objektīvi izvērtējot to, ko varam ietekmēt un vajag, bet par ko nevajadzētu iespringt.
Seno laiku trenažieris. Foto no (avots)
Šeit apkopoju ieteikumus, kurus atradu speciālistu padomos un kurus cenšos izmantot praksē (uzsvars uz "cenšos", jo patīk gatavot un baudīt dažādu valstu ēdienus un dzērienus).
1. Pēc iespējas mazāk uzturā lieto:
- attīrītus graudaugu produktus (baltmaize, baltie rīsi, makaronu izstrādājumi), kā mana masiere saka „izvairies no ēdieniem, kuri ir baltā krāsā”;
- produktus ar paaugstinātu tauku saturu (sviestu, taukus, majonēzi), bet .. uzreiz saku, nepērc veikalā tā saucamos mazkaloriju produktus, jo tie pilni veselībai kaitīgām ar E-vielām;
- ātri pagatavojamos produktus jeb pusfabrikātus (picas, sviestmaizes, hamburgeri, safasētus salātiņus u.tml.), centies vairāk gatavot mājās un uz atklātas uguns liesmas, nevis uz elektriskās plīts vai mikroviļņu krāsnī.
2. Lieto dārzeņus, augļus, rupjmaizi, graudu maizi, brūnos rīsus, griķus, pupas, sēnes, lieso gaļu, zivis, riekstus. Der kādreiz sevi palutināt ar rūgto šokolādi (70%), kā zināms, šokolādē ir vielas, kas palielina laimes sajūtu.
3. Izlasi, kas rakstīts uz etiķetes produktiem, kurus regulāri pērc un pastāvīgi lieto uzturā. Respektīvi, aicinu iepazīties ar sastāvu, lai nebūtu vilšanās, kā, piemēram, man attiecībā uz jogurtiem, kas izslavēti kā ēdiena pārstrādāšanās veicinātāji ... bet pilni ar cieti.
4. Samazini porcijas, bet ēd samērā bieži, t.i., izvairies no gariem pārtraukumiem starp ēdienreizēm. Esot pierādīts, ka pārtraukums, kas ilgst vairāk par 4 stundām palielina uzņemto kaloriju daudzumu un samazina ēšanas kvalitāti.
5. Dzer daudz ūdeni.
6. Centies ēst pēc iespējas lēnāk, t.i., pamatīgāk sakošļāt nevis rīt. Īstenībā tikai nesen izlasīju padomu, kā to kontrolēt – ēšanas laikā neturēt visu laiku rokās dakšiņu ar nazi, bet ik pa laikam tos nolikt malā.
7. Pieturies pie zināma ēdienreižu grafika, centies brokastot, pusdienot, vakariņot ik dienu vienā un tajā pašā laikā. Neizlaid ēdienreizes, jo ilgstoša bada sajūta jeb vēdera rūkšana liek organismam mobilizēties iespējamam ilgam piespiedu badošanās periodam un uzkrāt taukus.
8. Esi aktīvs – kusties. Dari jebko, kas labāk iet pie sirds - dejo, skrien, pastaigājies, apmeklē vingrošanas nodarbības, peldi u.tml. Man vislabāk patīk tieši kustēties mūzikas ritmā, tāpēc cenšos katru nedēļu neizlaist flamenko deju nodarbības un apmeklēt fitnes studiju sievietēm, kur vienmēr smaidīgās trenerītes Elzas vadībā izdejojam dažādus etno ritmus + vingrojam uz paklājiņiem.
9. Vairāk smaidi un centies norobežot sevi no negatīvisma. Pierādīts, ka drūmi un bēdīgi cilvēki parasti ēd vairāk par citiem. Ja mums pietrūkst prieka, laimes un mīlestības sajūtas, maiguma, mēs to cenšamies dabūt iekšā ar ēdienu. Jo garšīgs ēdiens arī ir viena no dzīves baudām, vai ne?!
10. Izgulies! Guli vismaz 7-8 stundas diennaktī. Miega trūkums var būtiski ietekmēt kontroli par bada sajūtu un apetīti. Turklāt nogurums, ko jutīsi pēc negulētas nakts, samazinās motivāciju kustēties, sportot.
Īsi sakot, jebkas, kas izsit no līdzsvara un rada stresu arī rada svara uzkrāšanos.
Bilde gan labā (hot)
Nu jā, viss ir pareizi, īpaši jau tas 10.punkts... (good)
Bet, after, all, Maijai Pļiseckai ir taisnība: меньше надо жрать! (police)
Kāpēc 1.3 punktā ir minēta elektriskā plīts? Saprotu, kāpēc mikrovilnis ir slikts, un ne tikai uz pusfabrikātiem, bet arī in daily usage, bet kāds pamatojums elektriskajai?
Varbūt tamdēļ, ka arī elektriskai plītiņai ir elektromagnētiskais lauks? Iespējams, šajā starojumā vārīšanās process atšķiras kaut arī rezultāts izskatās līdzīgs.
Varbūt kļūdos, bet šķiet, ka elektriskās plīts radītais elektromagnētiskais lauks varētu būt jūtami mazāk kaitīgs par to drazu, kas gaisā paliek pēc gāzes sadegšanas. Esat tak redzējuši noķepušas sienas apkārt gāzes plītij vietās, kur tiek maķenīt retāk tīrīts kā pieklātos, ne? Ne visu spēj sevī savilkt gaisa nosūcējs, kaut kas nonāk arī telpā. Un gāzes cepeškrāsnīs tak nav nekādas nosūces, tā visa ķite tiek iecepta arī ēdienā.
Kā arī - mūsu organismam bīstamāka varētu būt ikdienišķā atrašanās mobilo telefonu radītais elektromagnētiskais lauks, ne tas, kas apvij uz elektriskās plīts gatavotos ēdienus.