Stambula – divu kontinentu karaliene: harēms, cisternas
Kā jūs domājat, cik maksimāli daudz sievu varēja būt vienam sultānam? Izrādās tikai 18. Vārds „harēms” cēlies no arābu valodas un nozīmē „aizliegts”. Nekur neatradīsiet aprakstus par šo vietu, kas nāktu no musulmaņu zemēm. Harēms bija sultānu sievu, konkubīņu un bērnu mājvieta, kuru apkalpoja un apsargāja melnie vergi – einuhi.
Laiks patīkami silts +27C, neskatoties uz to, ka saulīti ik pa brīdim aizklāj kāds mākonis. Izrādās, ka aukstāk par mīnus 2, 3 grādiem ziemā Stambulā nemēdz būt. Tāds klimats ir mans gaišākais sapnis. :)
Otrās dienas ekskursiju sākām no Hipodroma laukuma (1.-3.attēli), kur apskatāmas grandiozas kolonnas – obelisks, kas atvests no Ēģiptes; Bronzas kolonna un savijušos čūsku kolonna (pašreiz ar nodauzītām galvām).
Tad ceļš ved uz Topkapi pils kompleksu (14.-73.attēli), kas rūpīgi apsargājams (sardze ar ieročiem, metāla detektori), jo tur atrodas dārgumu krātuves. Izejam cauri Sveicienu vārtiem, tad Svētlaimes vārtiem, virs kuriem pakārta zelta sirds, un nokļūstam dārzā, kur zied fantastiski lieli magnoliju koki. Baltie ziedi smaržīgi un lielāki par divām cilvēka plaukstām.
Apmeklējam arī harēma telpas (34.-73.attēli). Skaistas flīzētas sienas krāšņiem rakstiem, austi puķaini tepiķi. Ja dārgumu krātuvē bija aizliegts fotografēt, tad harēma telpās safotografējām gandrīz katru flīzīti.
Vārds „harēms” cēlies no arābu valodas un nozīmē „aizliegts”. Nekur neatradīsiet aprakstus par šo vietu, kas nāktu no musulmaņu zemēm. Harēms bija sultānu sievu, konkubīņu un bērnu mājvieta, kuru apkalpoja un apsargāja melnie vergi – einuhi. Agrāk tur dzīvoja vairāk nekā 1000 konkubīņu. Lasīju, ka pēdējā sieviete harēmu atstājusi 1909.gadā.
Kā jūs domājat, cik maksimāli daudz sievu varēja būt vienam sultānam? Izrādās tikai 18, jo visas sievas iedalījās trijās kastās vai līmeņos. Pirmajā – pašas mīļākās, no kurām sultānam parasti nāca mantinieki. Maksimāli 4 sievas. Otrajā – 6 sievas, trešajā – maksimāli 8, kuras atvest no iekarotām zemēm, kalpones.
Nākamais apskates objekts – Bazilikas cisternas jeb kādreizējā pilsētas ūdenskrātuve (5.-12.attēli). Tagad tur tikai apmēram 1m dziļš un peldas lielākas un mazākas zivteles. Jumtu balsta 336 kolonnas 8m augstas, katra no tām ir izgaismota, bet no griestiem ik pa sprīdim tek kondensējies ūdens. Divas kolonnas balstās uz pamatnēm, kur attēlotas Medūzas galvas. Savdabīgas ir dažas kolonas, kas sastāv no divām it kā savrupām daļām. Vizuāli izstatās diezgan nestabili, bet īstenībā jau vairākus gadsimtus droši balsta smagās velves.
Vakarpusē devāmies iepirkties uz kādu ādas fabriku-veikalu, tad uz Lielo tirgu jeb Grand Bazaar . Bet tas ir atsevišķs stāsts par turku tirgošanās māniju un tirgus ellīti, lasi turpmāk.
Jā, Istanbula ir fantastiska pilsēta! Man palika vislabākās atmiņas par šo pilsētu un stambuliešiem!
Skaistas jums bildes sanākušas!
Jūtu magnoliju aromātu (fall_in_love)
Un ko tāda priecīga pie harema durvīm? (grumble)
Nebija problēmu ar vietējo iedzīvotāju fotogrāfēšanu? It kā jau nav pieņemts...
Man jau liekas, ka vietējie vairāk vai mazāķ pieraduši, ka viņu fotografē :) Centāmies tā neuzbāzīgi. Lai vai kā - dāmu melnajā čadrā tā arī neizdevās \"saķert\" (bad)
Tad jums taisns ceļš uz slaveno Abu-Dabi - tur tās bagātības pilnās ielas!
Nez, nez. Liekas no Abu-Dabi par tādu izdarību var ari uz mājā neatgriezties (angel)
Vīrs teica, ka tā esot viņa vismīļākā bilde, uz kuras es redzama šī ceļojuma laikā (geisha)
Īstu paparazzi nekas nebaida (zorro)
Nu bet protams! Visi vīrieši savā dzīļā būtībā ir sultāni (gangster_he)